Ana Sayfa / GÜNDEM / 2.700 Hakim ve Savcının Mal Varlığına Tedbir Konuldu

2.700 Hakim ve Savcının Mal Varlığına Tedbir Konuldu

15 Temmuz gecesi yaşanan korkunç darbe girişimi sonrasında ülke çapında yoğun bir çalışma başlatılarak FETÖ’nün ülkeden temizlenmesi adına önemli çalışmalar başlatıldı. Bu çalışmalar arasında ise görevden almaların yanı sıra kritik isimlerin mal varlıklarına tedbir konulması da söz konusu oldu. Ülkenin önde gelen isimleri arasından kritik isimler de tedbir uygulanan şahıslar listesinde boy gösterirken ülkede ciddi anlamda paralel yapılanmanın her alan sızdığı da göze çarpmış oldu. Hüseyin Avni Mutlu isminin de yer aldığı listede bunun dışında hukuki anlamda yetkisi olan ve önemli dava ve soruşturmaları sürdüren bir çok önemli isim listede yer aldı.
Gündemden düşmeyen FETÖ soruşturmalarının devamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın devam ettirdiği darbe sorgulamaları kapsamında ciddi bir karar alınarak gündeme bomba gibi düştü. Başsavcılığın isteği üzerine FETÖ soruşturmaları çerçevesinde hakkında gözaltı kararı alınan 2 bin 700 hâkim ve savcının mal varlığına tedbir konuldu.
Bir gazetenin haberine göre; 190 vali, kaymakam ve mülkiye müfettişinin de mal varlığına tedbir konulması istendi. Tedbir kararı kapsamında listede ismi yer alan şüpheliler, haklarındaki soruşturma tamamlanana dek mallarını 3. bir kişiye devretme hakkına sahip olamayacak. Fakat bu kişiler, aylık harcamaları için son ele geçirdikleri maaşları kadar hesaplarından para çekebilme hakkına sahip olabilecekler. Sulh ceza hâkimliğinin aldığı kararda, tedbir konulan malların, FETÖ faaliyetleri sonucunda elde edildiğine ve devir faaliyetlerine dahil olunulduğunae dair kuvvetli şüphe olduğu dikkat çekti.
TEDBİR UYGULANAN ALANLAR:
Başsavcılığın bu kararı ardından şunlar hakkında tedbir işletilecek;
Taşınmazlar
Kara, deniz ve hava ulaşım taşıtları
Gerçek yahut tüzel kişiler benzeri her türlü hak ve alacaklar
Kıymetli evrak
Varsa ortağı olduğu şirket ve kooperatiflerdeki ortaklık hakları
Kiralık kasa mevcutları
Banka ve öteki mali kurumlardaki döviz ve vadeli mevduat hesapları.
O İSİMLERİN İÇİNDE HÜSEYİN AVNİ MUTLU DA YER ALDI!
Mal varlıklarına tedbir konulması talep edilenler içinde görevden alınan merkez valileri ve il valileri de yer alıyor. Bunların içinde en dikkat toplayan isim, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu.
DİĞER İSİMLER DE DİKKAT ÇEKİCİ!
Mal varlığına tedbir uygulaması işletilen 2 bin 745 hâkim ve savcının içinde eski HSYK üyeleri İbrahim Okur, Teoman Gökçe ve Hüseyin Serter, “Kozmik Oda” soruşturması savcısı Mustafa Bilgili, MİT TIR’ları soruşturmasını sürdüren ve yapan eski Adana Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, MHP Kurultayı davasında kongre gidişatıı sağlayan ve buna yol açan Burhan Yaz, “Şike” soruşturması ile ilgilenen Mehmet Berk, “İzmirAskeri Casusluk” soruşturması savcısı Zafer Kılınç ve davayı üstlenen Hâkim Serdar Ergül ile çok sayıda paralel yapı şüphelisini usulsüz biçimde tahliye etmesinin ardından tutuklanan Mustafa Başer ve Metin Özçelik de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir