Ana Sayfa / EĞİTİM / 2016 ÖSYM Üniversite Tercih Zamanı Başladı

2016 ÖSYM Üniversite Tercih Zamanı Başladı

YGS ve LYS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSYM 2016 üniversite tercihleri start aldı. 29 Temmuz’da gerçekleşen üniversite tercihleri 3 Ağustos tarihine kadar sürecek. Merak edilen soru ise üniversite tercihlerinin nasıl yapılacağı oldu. ÖSYM web sitesinde yayınlanan ÖSYS tercih kılavuzu ve tercih robotu ile tercih yapmak oldukça basit haldedir. Üniversite tercihi yapmadan önce muhakkak bilmeniz gerekenler ise haberimizin detayında yer alacak.
YGS ve LYS açıklandı ve meraklı bekleyiş sona erdi 2016-ÖSYS tercih işlemleri sonunda başlamış oldu. Tercihler ise 3 Ağustos 2016 tarihinde bitecek. 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu beklenirken bu kılavuz ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yakın zamanda öğrenciler ve veliler için yayımlandı.
Tüm adaylar tercihlerini, 29 Temmuz -3 Ağustos 2016 tarihleri içinde, kılavuzda bulunan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr web sitesinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri gerçekleştireceklerdir. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi kati suretle yapılmayacak olup talep dahi edilemeyecektir. ÖSYM’ye posta yolu ile gönderilen veya elden sağlanan tercih listeleri geçerli sayılmayacaktır. Yalnızca elektronik ortamda gerçekleştirilecek tercihler işleme tabi olacaktır. Adayların kendilerine dair özel kişisel bilgi özelliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları gerekiyor. TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri kodlarının başkaları ile paylaşılmasından yer alacak mağduriyetlerden adayın kendisi sorumludur.
Tüm adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr web sitesindeki bilgiler paralelliğinde tercih işlemlerini bitireceklerdir. Tercih işlemi, ekrandaki ikazlara göre gerçekleştirilmektedir. Adayların seçimlerinin ÖSYM’ye gittiğinden emin olmaları adına ekranda “2016-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeleri gerekmektedir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini kesin olarak kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek korumalıdırlar.
Adaylar, tercih bildirim işlemini bitirdikten sonra “Tercih Süresi” içinde https://ais.osym.gov.tr web sayfasında tercihlerinde değişiklik gerçekleştirilmektedir. “Tercih Süresi” tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme gerçekleştirilemez. Merkezimize gönderilen düzeltme/değişiklik taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve yanıtlanamaz.
Tercih işlemleri, 3 Ağustos 2016 tarihinde saat 23.59’da bitecektir. Tercih süresi uzatılmayacaktır. Tercihini gerçekleştirilecek adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekiyor. Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları kısmı (2 kısım halinde düzenlenmiştir) mutlaka dikkate alınmalı ve bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler bitirilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Recep Tayyip Erdoğan En Büyük Sızıntının Eğitim de Olduğunu Belirtti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye’den birer bire birer temizlenen FETÖ’cü hainlere gereken ders veriliyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir