Ana Sayfa / GÜNDEM / 300 milyonluk vasiyet aileyi böldü

300 milyonluk vasiyet aileyi böldü

300 milyon liraya yakın bir servete sahip olan işadamının 2014’te hayatını kaybetmesi üzerine çıkan vasiyet davasında iddialar şöyle: Süreyya Beşe, vefat etmeden önce ilk eşinden olan çocukları Hikmet, Şenda, Haşmet ve Uğur’a Laleli’de 3 milyon dolarlık bir otel bırakarak vasiyetten feragat etmeleri sağlandı. Merhum işadamı, geri kalan tüm mirasını ise ikinci eşi Bircan Beşe ile çocukları Süreyya Can Beşe ve Didem Beşe’ye bırakarak vasiyetten başka kimseye pay bırakmadı. İşadamının, İstanbul Sulh Mahkemesi’nde okunan vasiyetnamesinde Galatasaray’daki İstanbul Garaj binası, birçok han, arazi ve rezidans daireleri gibi çok sayıda gayrimenkul bulunmakta. Babalarının mirasından hisse düşmeyen ilk eşten olan Hikmet, Şenda ve Uğur Beşe avukatları Mete Yazan aracılığıyla ikinci eş ve iki çocuğuna vasiyetnamenin iptali davası açarak vasiyete hile ve tehdidin karıştığını iddia etti. 3 kardeş, mirastan pay almalarını önlemek için babalarına baskı, tehdit ve hileyle “mirastan ivazlı feragat sözleşmesi” onaylattırıldığı iddia edildi.

Öz abla, babalarına son günlerinde sadece kendilerinin ilgi gösterdiğini ve kendilerinin cenaze işleri ile ilgilendiğini belirterek, orantısız bölünen mirasın iptal istemi için başka bir dava açtı. Can Süreyya Beşe’ye fazla miktar düştüğünü belirten öz abla Didem Beşe de vasiyetnamenin iptali için ikinci bir dava açtı. Didem Beşe, miras paylarının baştan tespit edilerek hak edildiği şekilde eşit bölünmesini istedi. Babasının korkutma ve baskı altında vasiyetname hazırladığını iddia eden Didem Beşe, “Kardeşim hayatı boyunca çalışmayarak büyük bir servet sahibi oldu” diyerek kendini savundu. Babasının ölümünden sonra iki kasasını da kardeşinin boşalttığını iddia eden Didem Beşe vasiyetin iptali için mahkemeye başvurdu. Vasiyet davası açtığı için Didem Beşe’ye ölümle tehdit ve hakaret ettiği iddiasıyla Süreyya Can Beşe’ye 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı da belirtildi.

Kilis doğumlu işadamı Süreyya Beşe, sağlık sorunları nedeniyle İstanbul’a yerleşme kararı almıştı. Kuyumculuk ve gayrimenkul sektörlerinde oldukça iyi işler yapan Beşe, halk arasında hayırsever kimliğiyle de tanınmaktaydı. 2014 yılında kanser hastalığı yüzünden hayatını kaybeden Beşe, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir