Ana Sayfa / GÜNDEM / 77 kişinin katili AİHM tecrit davasını kazandı

77 kişinin katili AİHM tecrit davasını kazandı

Oslo mahkemesi Norveç devletinin, cezasının infazı sırasında Breivik’in insani haklarını çiğneyip uygulamadığını kabul etti. Mahkeme verdiği kararda, cezası infaz edilirken, Breivik’in psikolojik sağlığının göz önünde bulundurulmadığına da değindi. Aynı zamanda, güvenlik açısından gerek olmadığı halde geceleri defalarca çırılçıplak soyundurularak üstünün aranmasının, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 3’üncü maddesine aykırı olduğunu söyledi.

Breivik, hapse girdiğinden beri hücrede tutulduğunu, kendisiyle iletişime geçmek isteyenlere izin verilmediğini ve göndermek istediği bazı mektupların engellendiğini iddia ederek devlet aleyhine dava açmıştı. Bu karar ile Norveç hükümeti dava masrafını da ödemeye mahkum olurken, devlet savcısının kararı temyiz etmek için 4 hafta zamanı bulunuyor.

Breivik 22 Temmuz 2011 tarihinde başkent Oslo’da hükümet binalarının bulunduğu bölgede bir ton patlayıcı yüklü bombalı araçla saldırı yapmış, sonrasında o zaman iktidardaki İşçi Partisi’nin Utöya adasındaki gençlik kampında düzenlediği saldırıyla aralarında Türk kökenli Gizem Doğan’ın da bulunduğu toplam 77 kişiyi öldürmüştü.

İlginizi Çekebilir

ERDOĞAN’A SUİKAST GERÇEKLEŞTİREN 11 ASKER TUTUKLANDI

15 Temmuz gecesinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe kalkışması sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir