Ana Sayfa / GÜNDEM / AB: Türkiye şartları yerine getirmezse vize yok

AB: Türkiye şartları yerine getirmezse vize yok

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Juncker, vize için yerine getirilmesi gereken şartlara oldukça büyük önem verdiklerini Türkiye’nin vize serbestisi şartlarına bağlı kalmasını beklediklerini vurguladı.

Jean-Claude Juncker, vize serbestisi şartlarının karşılanmasına büyük değer verdiklerini belirterek, aksi halde Türkiye ve AB arasındaki anlaşmanın gerçekleşmeyeceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılacağı konusunda ise Juncker, “Türkiye’yle anlaşmamız böyleydi. Başbakanlıktaki değişikliğin etkisi, AB ve Türkiye arasında anlaşmaların bozulması olamaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Terörle Mücadele Kanununun değiştirilmeyeceği yönünde açıklamalarına ilişkin olarak Juncker, “Eğer Sayın Erdoğan, Türklerin Avrupa’ya vizesiz seyahat etme hakkının verilmesini engelleme stratejisi güdüyorsa, Tük halkı nezdinde bunun sorumluluğunu o almak zorunda. Bu benim sorunum değil. Onun sorunu olacaktır.” diyerek Erdoğan’ın açıklamarına yükledi. Juncker ayrıca, “Şartların karşılanmasına çok büyük değer veriyoruz. Aksi halde bu anlaşma (Türkiye ve AB arasında varılan mutabakat) gerçekleşmez.” ifadesini kullandı.Öte yandan AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas, günlük basın toplantısında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Terörle Mücadele Yasasının değiştirilmeyeceğini net bir şekilde söyledi. Bu durumda Türkiye ile anlaşma bitti mi?” şeklindeki soruya, “Hayır.” cevabını verdi.

Schinas, Türk hükümetinin verdiği söz bulunduğunu ve Türk hükümetiyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi. AB Komisyonu, 4 Mayıs’ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış fakat vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5’inin de yapılması gerektiğini ifade etmişti. Bu koşullar arasında terör tanımının değiştirilmesi de bulunurken, Avrupa Parlamentosu (AP) tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonunun teklifini oylamama kararı alarak tavrından vazgeçmeyeceğini belli etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Türkiye’nin terörle mücadele ettiği bir ortamda ilgili kanunu değiştirmeyeceklerini ifade ederek, “Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkan sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de ‘Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen…’ Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş.” demişti.

İlginizi Çekebilir

ESAD Güçleri Dostu PYD’yi Vurdu

Böylelikle, 5 senedir devam eden Suriye iç savaşında rejim uçakları ilk defa PYD’nin silahlı kolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir