Ana Sayfa / YAŞAM / ABD ve Rusya garantörlüğünde Suriye’de silahlar susuyor

ABD ve Rusya garantörlüğünde Suriye’de silahlar susuyor

Özellikle Halep ve çevresinde yoğunlaşan çatışmaların Suriye’deki ateşkesi tehdit eder duruma gelmesi üzerine , ABD ve Rusya’nın görüşerek tarafları silahları susturmak üzere beraber çalışma kararı aldığı belirtildi.

RIA haber ajansı, ABD ile Rusya’nın çatışmasızlık sürecinin garantörü olacağını, Halep Lazkiye ve Şam’ın da anlaşmaya dahil olmak üzere edildiğini ifade etti .

Son haftalarda Suriye ordusu ile karşıt görüşlü gruplar arasında Halep etrafındaki çatışmalar şiddetlenmiş ve dün sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından işletilen El Kuds Hastanesi bir hava saldırısında vurulmuştu. Hastanede, aralarında doktor ve hasta olanların da yer aldığı 35 kişinin can verdiği açıklanmıştı .

Suriye’deki zıt görüşlü gruplara yakınlığıyla tanınan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, son bir haftada meydana gelen hava bombardımanları nedeni ile muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde 123 kişinin yaşamını kaybettiğini aktarıyor.
Gözlemevi, Halep’in Suriye silahlı gücünün elindeki bölgelerindeyse 71 kişinin yeniden son bir haftada yaşamını kaybettiğini söylüyor.

Halep’teki dini konsey ise çatışmalar ve hava saldırıları nedeni ile ilk defa şehirde Cuma namazlarının iptal edildiğini ilan etti .

Konsey, camilerde toplanılması halinde birden fazla sivilin hayatının tehlikeye girebileceğini, bu sebeple de Cuma namazlarını iptal ettiklerini ifade etti .

Öte yandan BBC’ye konuşan Bm Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ise Halep’te şiddetlenen çatışmalardan ötürü büyük kaygı duyduklarını belirterek , savaşan taraflara seslendi. Ban, çatışan grupların liderlerine ” Bizzat sığ perspektifinizin ötesine bakın ve ülkenin yok edilmesini önleyin” diye konuştu .

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir