Ana Sayfa / GÜNDEM / Afganistan’da 2 yolcu otobüsü 1 tankerle çarpıştı Katliam yaşandı
afganistan

Afganistan’da 2 yolcu otobüsü 1 tankerle çarpıştı Katliam yaşandı

Afganistan’ın Gazni vilayetindeki bir yolcu otobüsü ile petrol taşıyan kamyon çarpıştı. Akaryakıt tankeri ile iki otobüsün karıştığı kazada tankerin alev almasıyla en az 50 kişi öldü, 70’den fazla kişi de yaralandı. Yaralananlar hastanelere yetiştirilmeye çalışıldı. Çevredeki tüm hastaneler tıka basa doldu. Başkent Kabil ile Kandahar’ı birbirine bağlayan otoyolda gerçekleşen kaza Gazni vilayeti sınırları içinde meydana geldi. Kazada akaryakıt dolu tanker ile iki otobüs çarpıştı. İki otobüste 125 yolcunun bulunduğu açıklandı. Kaza sonucu bir otobüsün devrildiği açıklandı.
Hükümet sözcüsü konu ile ilgili açıklama yaptı. Sözcü Cavid Salengi yaptığı açıklamada, aralarında onlarca çocuk ve kadınların bulunduğu en az 50 kişinin hayatını yitirdiğini ve bu sayının artabileceğini söyledi. Kazaya neyin sebep olduğu henüz açıklanmazken, sürücülerin dikkatsizliği sonucu kaza yaşandığı ileri sürüldü.

AFGANİSTAN
Afganistan, resmî adıyla Afganistan İslam Cumhuriyeti Orta Asya’da yer alan ve denize sınırı olmayan bir ülkedir. Orta Asya’da bulunur; ama etnik ve kültürel bağlarından dolayı bazı kaynaklar tarafından Orta Doğu’da kabul edilir. Doğu ve güneyde Pakistan, batıda İran, kuzeyde Türkmenistan, Özbekistan ve Tacikistan, doğuda da ufak bir sınırla Çin ile çevrilidir.

Afganistan, farklı ülkeden gelen ulusları da barındırır. Ayrıca nüfusa oranları %5’i geçmeyen birçok etnik kökenli halk da (örneğin Beluciler, Türkmenler, Nuristaniler, Araplar vs.) bu ülkede yaşamaktadır.

Ticaretin merkez noktalarından birinde olan Afganistan, bu stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca Türkler, İranlılar, Yunanlar, Araplar, Moğollar, Britanyalılar ve Sovyetler gibi çeşitli ulusların istilasına uğramıştır.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir