Ana Sayfa / SAĞLIK / Ağız ve Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Dişlerin günde en az 2 kez fırçalanması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Fakat diş ve ağız sağlığımızı korumak için dişlerimizi günde 2 kez fırçalamak yetmiyor. Diş etlerinde şişmeler, iltihaplar, diş etlerinde kanama ve ağız kokusu gibi bir çok problem genellikle fazla önemsenmez. Fakat uzmanlar bu gibi problemlerin bir çok rahatsızlığa neden olduğunu belirtiyorlar. Küçük rahatsızlıklar gibi görülen bu gibi problemler ilerde başınıza çok daha büyük hastalıklar yaratabilir. Bütün bunların yaşanmaması için ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmeli ve gereken önemi göstermeliyiz. Dişler yatay bir şekilde değil; yukarıdan aşağıya fırçalanmalıdır.
Tabii ki her şey dişlerimizi fırçalamakla yetmiyor. Diş fırçalarımızın ulaşamadığı yerler olduğunu unutmamalıyız. Dolayısıyla diş ipi yardımıyla diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizlemeliyiz.
Diş fırçalama konusunda bilinen yanlışlardan biri ise diş macunu. Diş macununu fazla miktarda kullandığında dişler daha iyi temizlenmez. Diş macunu, orta yumuşaklıkta bir fırçaya mercimek tanesi kadar konulmalıdır. Çok miktarda diş macunu diş mine tabakasının çizilmesine yol açmaktadır. Diş macunları sadece ağızdaki ferahlığı artırmaktadır. Dişler sert bir şekilde değil; yumuşak hareketlerle temizlenmelidir.
Bütün bunlara rağmen ağzınızda ve dişlerinizde rahatsızlık oluştuğu takdirde mutlaka doktora gidilmelidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda ağız kokusu çoğu kişinin rahatsız olduğu bir durumdur. Meydana gelen ağız kokusunun nedeni Diş çürükleri ve diş eti problemlerinden kaynaklanmaktadır. Diş hekiminize başvurduğunuzda gargara önerebilir. Bunun yanı sıra karanfil ve nane gibi kokulu bitkiler de ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir