Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / Airlander Uçtu

Airlander Uçtu

Dünyanın en büyük hava aracı Airlander 10 melez hava aracı bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. İngiltere’nin Cardington Havaalanından havalanan uçuş aracı 73 kilo metrelik  ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Hem uçak hem balon hem de helikopter niteliklerine aynı anda sahip olan hava aracının gelecek vadettiği ise bu sayede gözler önüne serildi.

Airlande 10 için beklenen uçuş günü geldi çattı ve dünyanın en büyük teknolojik gelişmelerinden birisi olarak kabul edilen balon, uçak ve helikopter bileşiminden meydana gelen hava aracının ilk uçuşu 73 kilo metre olarak gerçekleşti ve uçuş başarı ile tamamlandı.

Geçtiğimiz pazar günü hava aracının uçuş yapması beklenirken bu uçuş çeşitli teknik sebeplerden ötürü bugüne ertelenmişti. Gerçekleşen ertelenmeden dolayı uluslararası anlamda beklenti ve bekleyiş artarken sonunda araç havalandı.

Aracın askeri anlamda kullanılabildiğini açıklayan yetkililer hava araçları arasında bugüne dek yapılandırılan ve bu donanımlara sahip olan ilk araç olduğu açıklandı. Bu aracın en önemli özelliği ise daha önceki türlerinde yakıt olarak yanıcı madde hidrojen kullanılmıştı fakat bu araçta yakıt olarak helyum kullanıldı ve helyumun yanma tehlikesinin olmaması ise en önemli nitelikler arasında yer alıyor. Aracın güvenliği konusunda çeşitli açıklamalar yapan firma yetkilileri aracın son derece güvenli ve konforlu olduğunu da aktardılar. Airlander 10 melez hava aracının gelecekte geliştirilecek olan büyük hava araçları arasında oldukça kritik bir yere ve önemli öncülüğe sahip olduğu da yetkililer tarafından beyan edildi.

İlginizi Çekebilir

Apple Airpods’unun Kaybolmasından Şikayetçi Olanlara Müjde

Apple’nin yayınladığı andan itibaren çok büyük ilgi gördüğü ve milyonlarca kişi tarafından satın alınan kablosuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir