Ana Sayfa / GÜNDEM / Alman dergisinden Türkiye’de Alman üssü iddiası

Alman dergisinden Türkiye’de Alman üssü iddiası

Türkiye ve Alman ilişkilerinin mülteci sorunu ile daha fazla yakınlaşmasının ardından IŞİD’le mücadele eden koalisyon güçlerinde yer alan Almanya’nın bu terör örgütü ile uzun yıllar boyu sürecek bir mücadele gireceğini ileri süren Alman dergisi, Alman hükümetinin Türkiye ile İncirlik üssü ile ilgili karara bağlamak istediğini yazdı. İncirlik Üssünde yalnızca Alman tornado uçaklarının kullanacağı istasyon kurulması için görüşmeler yapıldığını öne devam eden Spiegel, 65 milyon Euroya mal olması mümkün istasyonda Alman uçaklarının kullanacağı uçuş alanı , askerlerin kalacağı yerler ve tam donanımlı komuta merkezi kurulmasının gündeme geldiğini öne sürdü .

Dergi, buna Alman ordusu ile Ankara arasında uzun süreli bir protokol için müzakerelerin sürdüğünü yazdı. İncirlik Üssünde şu anda 200 kadar Alman askerinin yer aldığını ve Tornado uçaklarının IŞİDe karşı keşif uçuşları yaptığını yazan Spiegel Online mecmuası , önümüzdeki 6 ay içerisinde Tornado uçaklarıyla Alman tanker uçağı için 10 milyon Euroya uçuş işlemleri alanı kurulacağını öne sürdü . Yapılan plan ve konuşmalara göre İncirlik Üssünde 15 milyon Euroya 400 Alman askerinin kalabileceği barınma yerlerinin inşa edileceğini de iddia eden dergi, 34 milyon Euroya ise Tornadolar ve tanker uçağının yönlendirileceği tam donanımlı komuta merkezi gerçekleştirileceğini yazdı.

Spiegel Online’ın gündeme getirdiği İncirlik Üssünde yapılacak Alman istasyonunda 4,5 milyon Euroya personelin barınacağı toplumsal tesisler bulunacağını ve sözkonusu yapıların yarısından fazlasının 2017 yazına kadar bitirileceği iddia edildi .

Yapımaşaması için ön bütçenin kabul edildiğini de iddia eden dergi, İncirlik Üssünde fakat belirli şirketlerin inşaat yapmasına izin edildiği için, Alman ordusunun yakında teklif almaya başlayacağını ve inşaatın yakın sürede başlamasının beklendiğini yazdı. Dergi, planlanan istasyonun 2002 yılında başlayan Afganistan görevi için komşu Özbekistanda kurulan Termez Üssünü hatırlattığına da mevzubahis haberine ilave etti .

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir