Ana Sayfa / EKONOMİ / Altın son 2 ayın en düşük seviyesinde
Altın son 2 ayın en düşük seviyesinde

Altın son 2 ayın en düşük seviyesinde

Altın borsası Asya’dan gelen baskılar sonucu düşüşüne devam ediyor. ABD’den gelen sağlam ekonomik verilerin Fed tarafından faizlerin yükseltileceği beklentilerini artırması ile altın neredeyse son 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Sabah 10:46 itibariyle mağazalarda gram altın 115.25 liradan satılırken, çeyrek altın ise 187 lira seviyesine geriledi.
Ekonomistler ABD’den gelecek olan büyüme verisi ve FED Janet Yellen’ın konuşmalarının takip edileceğini ifade ederek, faiz artırım sinyalini destekleyecek veri ve açıklamalar gelmesi durumunda altının ons fiyatının 1.200 doların altına inebileceğini öngörmekte.

Kapalıçarşı ve Türkiye genelindeki kuyumcular hızlı hareketlerden dolayı ticaretin tamamen durma noktasına geldiğini söyleyerek altının etiket fiyatı üzerinden anlık oynamalara isyan ediyor.

İstanbul Kuyumcular Odası eski Yönetim Kurulu üyesi “Kuyumcu elindeki mevcut altını satıp tekrar yenisini alana kadar zarar ediyor. Vatandaştan da hurda altın aldığında bunu tekrar rafine ettirene kadar geçen süre içinde altın fiyatlarındaki hareketten dolayı kuyumcu hem alırken hem de satarken çok temkinli hareket ediyor. Bunun yansıması ise alış ve satış arasındaki makasın açılmasına neden oluyor. Bu da hem kuyumcuyu hem de vatandaşı olumsuz etkiliyor. Çeyrek altında makas 5-7 liraya çıkarken, 22 ayar bilezikte ise bu fark 3-3.5 liraya ulaştı.” diyerek durum değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir