Ana Sayfa / SAĞLIK / Alzheimer’ı Engellemek Mümkün Mü?

Alzheimer’ı Engellemek Mümkün Mü?

Adı LMTX olarak seçilen ilacın, gün içinde iki defa kullanıldığı takdirde bazı hastalarda beyin hücrelerinin hasar görmesini 18 ay boyunca engellediği açıklandı. Keşif, Alzheimer hastalığının tedavisi konusunda umutları yükseltirken, söz konusu ilacın kısa süre içinde tüm hastalara verilebileceği ilan edildi.
YAN ETKİSİNİN OLMADIĞI ORTAYA ATILIYOR
Uzman yetkililer, LMTX adlı ilacının, demans tedavisinde kullanıldığı bilinen diğer ilaçlarla beraber kullanılmaması hususunda hem fikir. İlacı kullanan hastalar da günlük hayatlarında hiçbir yan etkisinin olmadığını iddia ediyor. Alzheimer hastalığı kişiyi adım adım yakın sosyal çevresinden, sonra kendisinden uzaklaştıran, bir zaman sonra da mevcut yaşamla alakalı anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi hatırlamakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık olarak tanınmaktadır. Alzheimer sıklıkla psikiyatrik hastalıklarla bir arada görülebilmektedir.
ALZHEIMER HAKKINDA:
Alzheimer hastalığı unutkanlıkla start almaya başlayan bir hastalık olarak kendini göstemektedir. Fakat her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamında değildir. Unutkanlık ile birlikte beceri kaybı başlıyor ve kişilik özellikleri farklılık gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekmektedir. Alzheimer hastalığı tıpkı demansta olduğu üzere günlük aktivitelerin dejenere olmasından, ilerleyen dönemde hastanın kendisini ifade edememesi, çevreyle ilişkilerinin deforme olması, hesap ve muhakeme yeteneğinin, algılamanın bozulmasıyla devam eden hatta daha ileri dönemlerde hastanın kişilik değişiklikleri bir takım psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına sebebiyet veren bir rahatsızlık olarak gündeme gelmektedir.
Bunun ilerleyen aşamalarnda hasta artık kendisine dahi bakamayacak duruma erişir. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayarak tamamı ile bağımlı bir hasta pozisyonuna erişebilir.
ENGELLEMEK MÜMKÜN MÜ?
Baştan belirtmek gerekmektedir ki alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi söz konusu değildir. Fakat tedavi hususundaki çalışma ve gelişmelerde durum karamsar görülmemektedir. 1990′ların bitiminden itibaren hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan 4 önemli ilaç piyasaya taşınmıştır.
Bu önemli ilaçlar ilk dönemde kullanıma başlanırsa etkili olabilmektedir. İlaçların önemli etkisi bellek fonksiyonlarının arttırılmasına yöneliktir. Bugün ülkemizde yaklaşık olarak 500 bin dolaylarında Alzheimer hastası dikkat çekilen ilaçları kullanarak tedavilerini devam ettirmektedirler ve son yıllarda yaşam tarzının, metabolizmanın, zihinsel ve fiziksel egzersizlerin devamlı ve sürekli uygulandığında hastalığın başlangıç yaşının senelerce geciktirilebildiği dikkat çekmiştir.
DİKKATLİ OLMAK GEREKİYOR
Erken ve sakin bir hayata başlamak ve buna dahil olan hipertansiyon, aşikar veya gizli kan şekeri oynaklıkları zihinsel egzersizlerden uzak durmak ise başlangıç yaşını 50 hatta 40’lı yaşlara kadar çekebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kanser Hastalığını Tedaviyle Atlatarak Hastalara Işık Oldu

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan olan kanser hastalığına yakalanan ve 4 yıl boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir