Ana Sayfa / EKONOMİ / Avustralya’daki 34 milyar dolarlık savunma ihalesini Fransa aldı

Avustralya’daki 34 milyar dolarlık savunma ihalesini Fransa aldı

Avustralya tarihi boyunca gelmiş geçmiş en büyük savaş filosu ihalesini yaparak deniz gücüne 50 denizaltı katmayı amaçladı. Bu gemiler için dünya devleri bir araya geldi. En düşük fiyatı veren Fransız şirket 34 milyar dolara 50 denizaltı yapılacak ihaleyi kazandı. Bu denizaltıların inşa edileceği yerlerin bir kısmı Avustralya bir kısmı ise Fransa’da olacak. Dev antlaşma sayesinde Avustralya’da 2 bin 800 insan iş imkanına kavuşacak. Fransa Milli Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian iki ülke arasında gerçekleşen bu antlaşmanın imzalanmasından sonra yaptığı toplantıda, “Bundan böyle Avustralya ile 50 yıl boyunca evli kalacağız” ifadelerini kullandı.

Avustralya Başbakan Malcolm Turnbull Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’de düzenlediği basın toplantısında ihaleye Almanya, Fransa ve Japonya’nın katıldığını yalnız ihaleyi Fransız şirketi DCNS’nin aldığını duyurdu.

Avustralya Kraliyet Donanması’na katılacak 12 denizaltının Adelaide tersanelerinde yapılacağını belirten Avustralya Başbakanı, Fransız Savunma ve Askeri Sistemler Tersanesi (DCNS) ve Avustralya devleti arasında imzalanan bu dev antlaşmanın maliyetini 34 milyar dolar olarak açıkladı. Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, bu uzun süreli antlaşma neticesinde Fransa’da binlerce istihdam sağlanacağını bilgisini verdi.

Denizaltı inşaatlarının bir kısmı Avustralya’da bir kısmı da Fransa’da olacak. Bu iş bölümünün ne zaman ve nasıl olacağı konusundaki uzlaşma iki ülkenin görüşmelerinden sonra belirlik kazanacak. Fransa’daki ayağında ise Fransa’nın Batı sahilinde bulunan Cherbourg, Brest, Lorient ve Nantes şehirlerinde bu denizaltıların inşaası gerçekleştirilecek. Fransız devletinin elinde bulunan DCNS askeri savunma tersanesinin Avustralya tarafından seçilmesi, Alman ThyssenKrupp ve Japon Mitsubishi Heavy gibi iki dev şirkete karşı kazanılmış olması da ayrı bir önem taşımakta.

Bununla beraber Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne de, Fransız firması DCNS tarafından tasarlanacak yeni Shortfin Barracuda modelinin Barracuda denizaltısından daha gelişmiş ve güçlü olduğunu söyledi.

Yeni denizaltıların 4.5 ton ağırlığında ve Barracuda modeline göre daha sessiz olacağını belirten Payne, ihalenin Fransız şirketinin kazanması ile ilgili, “Bu karar, DCNS’nin yetenekleri bizim tüm gereksinimlerimizi karşılayacağı için alındı” ifadeleri ile belirtti.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir