Ana Sayfa / GÜNDEM / BACASIZ SANAYİ’DEN KÖTÜ HABER

BACASIZ SANAYİ’DEN KÖTÜ HABER

 

Turizmin en kötü Haziran’ını yaşıyoruz. Yüzde 98 oranında Rus kaybı görülürken, yüzde 45 oranında Alman kaybı var. Turizm sektörü bu yıl gelmiş geçmiş en kötü Haziran ayını yaşamakta. Antalya’da bu yıl gelen turist sayısında, geçen yılın Haziran ayına göre 58.7 oranında düşüş görülmekte.

Türkiye’nin “bacasız sanayi”si çöktü.
Turizmin başkenti olarak bilinen Antalya da Rusya krizinden nasibini aldı. Türkiye’nin Rusya ile olan anlaşmazlıklerı ve ülke içerisinde meydana gelen bombalı saldırılar ve terör olayları nedeniyle Türkiye’ye olan turist sayısında da düşüş meydana geldi.Rus turist sayısının düşmesinin yanı sıra Antalya’nın en büyük pazarlarından biri olan Alman pazarında da büyük olanda düşüş görülüyor. Bu yılın ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 42 oranında azalma oldu. Mayıs sonuna kadar olan dönemde Antalya’ya gelen Rus turistlerin sayısı yüzde 96, Alman turistlerin sayısı ise yüzde 30 oranında düştü.

RUS TURİSTLERDE YÜZDE 98.5 ORANINDA KAYIP
Antalya Havalimanı’ndan elde edilen bilgilere göre, Haziran ayı içerisinde geçen yıla oranla yüzde 58.7 oranında azalma görülüyor. Antalya’ya geçen yıl 1-16 tarihleri arasında 732 bin 353 turist geldi. Fakat bu yıl, aynı tarihler arasında 302 bin 522 turistin geldiği belirtildi. 2014’ün 1-16 Haziran tarihleri arasında 318 bin turistin geldiği Antalya’ya geçtiğimiz yıl 241 bin 320 gelirken, bu yıl aynı dönemde gelen Rus turistlerin sayısı 3 bin 517’ye geriledi.
ALMAN TURİSTLERDE YÜZDE 44.9 ORANINDA KAYIP
Antalya’nın en büyük iki pazarından olan Almanya’dan gelen turistlerin sayısı geçen yılın ilk yarısında 213 bin 735 iken bu yıl yuzde 44.9’luk oranla gerileme ile 117 bin 845 oldu.

Geçen sene 1 Ocak-16 Haziran tarihleri arasında 2 milyon 831 bin turistin geldiği Antalya’ya bu yıl aynı dönemde yüzde 44.3’lük kayıpla 1 milyon 578 bin turist geldiği açıklandı.

 

BU HAZİRAN DİĞERLERİNDEN FARKLI
2015 yılının da sektör açısından çok iyi geçmediğinin altını çizden Susesi Luxury Resort Genel Müdürü İsmail Tirali, 24 Kasım’dan sonraki periyotta ekonomik sıkıntıların az da olsa giderilmesinin ardından farklısıkıntıların meydana gelmesini, bu durumunda 2016’nın daha önceki yıllara gmre daha sıkıntılı geçeceğinin işaretini daha o günlerde verdiğini söyledi. Ayrıca, ülkemizde hiç istenmeyen durumlarında boy gösterdiğini dile getiren Tirali,”Çünkü biz özellikle Rusya pazarındaki sıkıntıdan sonra diğer pazarlara yönelmiştik. Avrupa pazarındaki hacmi daha da yukarıya çekmeye yönelik stratejik planlar yapmıştık ama ne yazık ki yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ciddi sıkıntı oluştu. 2016 hiç alışık olmadığımız, hiç görmediğimiz, hiç tecrübe etmediğimiz birçok sıkıntının bir arada toplandığı bir yıl oldu. Haziran ayı ise bunun en çok etkilerinin görüldüğü ay oldu. Çünkü haziranda ekonomik sıkıntı, siyasi sıkıntı, Avrupa şampiyonası, okulların geç tatil olması, Ramazan ayı nedeniyle iç pazarda ve Ortadoğu pazarlarında ciddi durgunluk var” diye konuştu.

Turist sayısında Haziran ayı boyunca yurtdışından yüzde 60 oranında eksik olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otel ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise “Geçen yıl haziran çok iyi bir aydı. Rus pazarının ilk ayıdır. Dolayısıyla geçen yıl ve öncesinde çok iyi performans sergiledi” sözlerini söyledi.

İlginizi Çekebilir

Ruhani’den Türkiye’ye terör mesajı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye’de yaşanan terör saldırıları için üzüntü duyduğunu ve bölgedeki tüm terör örgütleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir