Ana Sayfa / SAĞLIK / Baş Ağrısını Geçiren Mucizevi 10 Yiyecek

Baş Ağrısını Geçiren Mucizevi 10 Yiyecek

Günümüzde hemen hemen herkesin şikayet ettiği baş ağrısının bir çok nedeni vardır. Bazı ağrılar kronikleşirken bazıları strese, yorgunluğa, uykusuzluğa, fazla uyumaya veya bunlar gibi birçok nedene bağlı olabilir.
Baş ağrılarına iyi gelen, mucizevi etki eden yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Birbirinden lezzetli birçok yiyecek baş ağrılarını kesici özelliğe sahiptir. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekleri sizler için düzenledik. Kronik hale gelmiş ve bir türlü dindiremediğiniz baş ağrılarınız mevcutsa mutlaka doktorunuza başvurup daha sonra bu listeyi göz önünde tutmanız gerekmektedir.

– Karpuz: Yazın çok fazla güneşe maruz kalırız ve terleme yoluyla vücudumuzdaki suyun çoğunu yitiririz. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu bize geri kazandıran karpuz, içerdiği bol su ile baş ağrılarına engel olan bir yiyecektir.

– Bol yeşillikli salata: Marul ve kıvırcık marul göbeklerinde bol miktarda su biriktirirler. Yazın bol yeşillikli bir salata tükettiğinizde hem içerdiği su miktarı ile vücudunuzun su ihtiyacını karşılamış olursunuz hem de yeşilliklerin içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde baş ağrılarınızdan kurtulursunuz. Bunun yanı sıra sağlılı bir öğün tükettiğiniz için zinde kalırsınız.

– Tam tahıllı ekmek: Eğer diyet yapıyorsanız ve hayatınızdan karbonhidratları tamamen çıkarttıysanız karbonhidrat eksikliğinin baş ağrsına neden olabildiğini bilmeniz gerekmektedir. Fakat beyaz ekmek yemeden tam tahıllı ekmek yiyerek de karbonhidrat ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

– Kahve: Araştırmalara göre aşırıya kaçmadan tüketilen kahve baş ağrılarını tam olarak geçirmese de bir derece hafifletiyor. İçersinde bulunan kafein damarlarımızın aşırı genişlemesini engelliyor ve kan damardan daha sağlıklı bir şekilde akıyor. Günde bir fincan kahve içerek baş ağrılarını önleyebilirsiniz.

– Ispanak: Tansiyonu düzenleyici bir yiyecek olduğu ve bol miktarda su içerdiği için baş ağrılarını engelleyen bir yiyecektir. Düzensiz kan akışını sebebiyle oluşabilecek baş ağrısı rahatsızlığınıza engel olur.

– Kavun: Tıpkı karpuzda olduğu gibi bol miktarda su içerir. Bunun yanı sıra içerdiği potasyum sayesinde kan akışını düzenliyor ve dolayısıyla tüm iç organları çok rahat bir şekilde görevlerini yapıyorlar. Kavun baş ağrısına egel olduğu gibi stres ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklıklara da çok iyi gelen bir yiyecektir.

– Susam: E vitamini eksikliği de baş ağrısına neden olan etkenler içerisindedir. Susam içerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde baş ağrılarına iyi geliyor. Susamı çeşitli şekillerde yiyeceklerine ekleyip tüketebilirsiniz.

– Patates: Potasyum denildiğinde akla ilk gelen yiyeceklerden biri de patatestir. Kan akışını düzenleyen yiyecek dozunda tüketildiğinde mucizevi etkiler yaratıyor ve stres ve uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı oluşan baş ağrılarına engel oluyor.

– Badem: İçerisinde bol iktarda magnezyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra badem vücudumuzda mutluluk hormonunu harekete geçirdiği için baş ağrısına da son veren bir yiyecektir. Zira huzurlu ve mutlu bir insanda baş ağrısı daha ne kadar kalıcı olabilir ki?

– Muz: Potasyum konusunda papates ile aynı kefeye konulan muz, içerdiği potasyum sayesinde kan akışını düzenler ve dolayısıyla iç organları daha rahat çalışır. Yatmadan önce bir bardak muzlu süt içtiğinizde dingin, rahat, huzurlu ve stressiz bir uyku çekmeniz mümkündür.

– Süt: Baş ağrısı ile kıyasıya savaşan süt, vücudumuza bol bol B12 vitamini takviyesi yapıyor ve vücutta oluşan açık yaralar dahil olmak üzere stres, baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk gibi rahatsızlıklara mucizevi bir şekilde etki ediyor ve vücudunuzu rahatlatıyor.

İlginizi Çekebilir

Suriyeli Çocuklar Banyo Yaparken Adeta Ölümle Burun Buruna Geldi

Yozgat’ta bu gün oldukça zor anlar yaşayan 3 Suriyeli çocuğun yaşadığı anlar yetkililerce aktarıldı. Şofben …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir