Ana Sayfa / SAĞLIK / Benekli Muzlar Çok Daha Faydalı

Benekli Muzlar Çok Daha Faydalı

Uzmanların açıklamalarına göre benekli muzlar sanılanın aksine çok daha faydalı. Muzun, ishal gibi problemlere iyi gelmesi, kemiklere olan desteği ve içerdiği vitamin ve minerallerin yanı sıra vücudumuza bir çok faydası vardır.

Kalp Ritmini Düzenler ve Potasyum Deposudur.
Gebze Medikal Park Hastanesi’nde görev yapan Uzman Diyestisyen Aslıhan Küçük, muzun vücudumuza inanılmaz faydaları olduğunun altını çizerek şu sözleri söyledi:“Şekerli tadı, güzel aroması, kolay çiğnenebilir olması ve taşımadaki avantajı ile her yaş grubu tarafından çok sevilen muz ülkemizde de Anamur muzu olarak gönüllerimize taht kurmuştur. Sağlıklı potasyum deposu olan muz tansiyonu düşürme, kalbi aritmilerden koruma, kas güçsüzlüğünü azaltma gibi faydalarının yanı sıra güçlü kemik yapısını da garanti eder. Çünkü güçlü bir iskelet sistemine sahip olmak tek başına kalsiyum ve D vitaminine bağlı değildir. Sağlam kemik yapısı için vücudumuzun potasyuma da ihtiyacı vardır dolayısıyla potasyumdan zengin bir meyve olması güçlü bir kemik yapısına katkı sağlar.”

Kanserden Koruyan Meyve
Küçük ebatlarda olan, kabuğunda benekleri olduğu için, fazla olgunlaşmış ve yumuşamış diye almaktan kaçındığımız muzların aslında vücudumuza mucizevi faydaları bulunmaktadır. Benekli ve yumuşak olan muzların aktioksidan açısından zengin olmasıyla beraber kansere karşı da koruyucu bir etki yaratmaktadır. Uzman Diyetisyen Küçük,“Ne kadar benek o kadar antikanserojen-antioksidan madde demek” sözlerini söylemiştir.

Bu mucizevi meyvenin çok yararlı olmasının yanı sıra dikkatli tüketilmesi gereken bir meyvedir. Çünkü kalori ve karbonhidrat miktarı yüksek bir meyvedir. Kilo problemi olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ve diyabetli olan hastalar bu meyveyi tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu gibi sorunları yaşayan insanlar her zaman tükettikleri miktarı iyi ayarlamalı ve tabii ki protein kayneklı bir besin ile beraber tüketilmeli.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir