Ana Sayfa / YAŞAM / Birleşmiş Milletler’in Yardım Tırları İdlib’e Doğru Yol Alıyor

Birleşmiş Milletler’in Yardım Tırları İdlib’e Doğru Yol Alıyor

BM’nin Hatay ilçesinde 12 gündür doğru zamanı bekleyen tırlar, İdlib’e yardım üzere yola çıktı. Aynı zamanda Cilvegözü Sınır Kapısı’nda ki yardım tırları ise halen beklemekte;

BM tarafından İdlib’e gönderilmek üzere bekleyen tırlar bugün hareket etmeye başladı. Yapılan ateşkes antlaşmasının ardından yardım için hazırlanan tırlar daha önce yola çıkmıştı ancak antlaşmanın bozulmasının ardından 2. bir emri bekleyen yardım tırları bu gün gelen emir ile İdlib’e yardım etmek üzere yola koyuldu. Tırlardan bu sabah 14’ünün yardım üzere yola çıktığı görülürken, 40 tır ise halen yola çıkmak için 2. bir emri beklemekte. Toplamda 55 olan tırların sayısı, bir araçtaki yükün başka bir araca yüklenmesi dolayısıyla BM’nin yardım konvoyundaki tırların sayısı 54’e düşmüş oldu. İdlib’de yaşanan olaylardan sonra yardım etmeyi uygun gören BM ülkeleri hemen yardım için tırlar hazırlatmıştı ancak yaşanan sorunlardan sonra tırlar 2. bir emre kadar beklemeye başlamıştı.

Bu Yardımın Ulaşmasını İstemeyen Güçler Var

Geçtiğimiz  günlerde gönderilen tırlara tepki gösteren Esed rejimi konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Özellikle de Türk hükümetinden gelen yardımlara ihtiyaç duymadığını belirten Esed rejimi, halkına gelmek üzere yola çıkan yardımları istemediğini belirtti. Oysa ki geçtiğimiz günlerde meydana gelen kuşatma esnasında binlerce insan hem sağlık açısından hem de beslenme açısından oldukça zor zamanlar geçiriyor.

İlginizi Çekebilir

Bağcılar’da mаskеli bir sаldırgаn 2 çocuğun üzerine kurşun yağdırdı!

İstanbul Bağcılar’da mаskеli bir sаldırgаn bаkkаl dükkanına girerek 16 ve 13 yаşlаrındаki iki kаrdеşin üzerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir