Ana Sayfa / EKONOMİ / Borçlar Yapılandırılacak

Borçlar Yapılandırılacak

Uzun zamandır gündemde lan borçların yapılandırılması ile ilgili olarak hazırlanan yasa resmi gazetede yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği borçlara yönelik yapılandırmanın ekonomik anlamda katkısının büyük olacağı düşünülüyor. Tahsil edilemeyen ve uzun süredir sistemde bekleyen borçlar bu şekilde tahsil edilerek devlet hazinesine katkı sağlanacak ve son haftalarda dengesinde şaşırmalar yaşayan ülke ekonomisi bu sayede kısa sürede yeniden dengeye kavuşacak.

2016 Haziran ayından öncesine ait olan tüm borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak hazırlanan kanun sonunda yürürlüğe girdi. Beklenen kanun tasarısının onaylanmasının ardından sistemde uzun süredir borcu olan ve faizlenen borç yüzünden ödemelerini gerçekleştiremeyen vatandaşlar bu sayede borçlarını ödeyebilecekler. Devlete vergi yolu ile borçlu oldukları tutarlardan faizlerin arındırılması ve cezaların ortadan kaldırılması ile ödemelerin kısa sürede gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de paylaşıldı ve resmen ilan edildi. Buna göre yeniden yapılandırılacak olan borçlarda resmi gazetede yayınlanan kanun ile netlik kazandı. Yürürlüğe giren kanun büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı ve Resmi Gazete’de ilan edilen 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Olan Kanun, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya yönelik alacakları yeniden yapılandıracak. Yapılandırmanın kapsamı ise2016 Haziran ayına ve daha önceki sezonlara dair SGK alacaklarını ve bunlara yönelik gecikme cezalarını içine alıyor. Bu çerçevede ise borcunu tekrardan yapılandıran esnaf icra ve haciz işlemlerinden silkelenecek, teşviklerden faydalanabilecek.

2016 senesinin Haziran ayına ve daha önceki aylara yönelik SGK alacaklarına ve bunlara dair gecikme cezaları yapılandırma bünyesine girecek. Bunun yanı sıra, gecikme cezalarına af çıkacak, bu alacakların yerine ise TÜİK verileri dikkate alınarak hesaplanan enflasyon farkı, borcun aslında eklenerek tahsil işlemi gerçekleştirilecek.

.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir