Ana Sayfa / EKONOMİ / Brent petrol 50 dolara yükseliyor

Brent petrol 50 dolara yükseliyor

Gözler ABD Merkez Bankası (FED) tarafından yapılacak açıklamalra odaklandı. Brent petrol dün 4 dolar birden yükselerek 41 dolara fırlamış, bununla beraber Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları da 2,4 milyon varillik artış beklentilerine karşın 1,1 milyon varil gerilemişti. Dün güne 44,68 dolardan başlayan Brent Petrol en düşük 44,34 dolara kadar gerilese de söz konusu gelişmelerin etkisiyle tekrar yükselişe geçerek günü yüzde 3,5’lik artışla 46,37 dolardan bitirdi.

Şimdi ise Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak hükümler öncesinde, Brent petrolün varil fiyatı 46,1 – 46,5 dolar bandında seyretmekte. Uzmanlar, bu akşam Fed toplantısında faizlerde değişim yapılmasının beklenmediğini, karar metninde gelecek toplantılara ilişkin verilecek mesajların petrol ücretlerinin yönü üstünde etkili olacağını bildiriyor . Teknik açıdan Brent petrolün varil fiyatının 46,5 doların üstünde daimi olması halinde 47,9 doların direnç olarak izleyeceğini vurgulayan uzmanlar, aşağı yönlü hareketlerde ise 44,2 doların dayanak konumunda oldğunu ifade etmekte .

Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise dün yüzde 3,8’lik yükselişle günü 44,6 dolardan tamamlaması ardından , şu dakikalarda 44,4 – 44,7 dolar bandında yatay hareket etmekte .

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir