Ana Sayfa / EKONOMİ / Cem Uzan Türkiye aleyhin açılan 2.5 milyar dolarlık davada hüsrana uğradı

Cem Uzan Türkiye aleyhin açılan 2.5 milyar dolarlık davada hüsrana uğradı

Dünya Bankası içerisinde bulunan ICSID’nin, Türkiye lehine hüküm vermesinin sonrasında Libananco dosyasını Stockholm mahkemesine taşıyan Cem Uzan’ın hayalleri boşa çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cem Uzan tarafından Stockholm Ticaret Odası’ndaki tahkim merkezinde Türkiye aleyhine açılan 2.5 milyar euroluk tazminat davasını kazandı. Orta Hakem Kurulu , Cem Uzan’ın tazminat isteğini kabul etmedi .
Cem Uzan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2003 senesinde el konulan ÇEAŞ ve Kepez dosyasını, Stockholm Ticaret Odası’ndaki tahkim merkezine taşımıştı. Uzan, her 2 firmaya el konulması sebebiyle 10 senelik dönemde 2.5 milyar euroluk zarara uğradığını iddia ederek , Türkiye’den tazminat isteğinde yer almıştı . Uzan’ın dava öncesinde açtığı Libananco davası da lehte sonuçlanmıştı. Türkiye , 23.5 milyar dolar değerinde dünyanın en büyük tazminat davalarından bir tanesini kazanmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Kararda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Ülkemizin çıkarlarını her platformda savunmaya devam edeceğiz. Karar, Türkiye’nin tezlerinin ve bakanlığımızın haklılığını bir kez daha göstermiştir” diyerek konu hakkında mutluluğunu dile getirdi.

İlginizi Çekebilir

Selçuk Ve İstanbul Üniversitelerinde 2. Operasyon Dalgası

Operasyonlarda şu ana kadar alınan 29 kişi gözaltına alınması ile eski rektörlerden Gökbel’in yakalanabilmesi için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir