Ana Sayfa / SAĞLIK / Cilt Hastalığı Olanlara Ayrım!

Cilt Hastalığı Olanlara Ayrım!

Sedef hastalığı olanlar için uluslararası olarak geniş bir alanda gerçekleştirilen anketin sonuçları oldukça üzücü olarak karşımıza çıktı. Sedef hastası olan ve vücudunda hastalığa dair belirtiler olan kişilerin anket sonucunda aşağılandığı ve ayrıma uğrayarak hakarete maruz kaldığı ortaya çıktı. Detaylar haberimizde;

 Novartis ilaç firmasının totalde 31 ülkede ve 25 hasta derneğinin katkıları ve 8.338 sedef hastasının dahil olması ile birlikte titizlikle bir süredir düzenlediği “Sedef Hastalığını Anlamak” adı verilen küresel hasta anketinin neticesinde gözler önüne serilen manzara üzücü oldu.

Gerçekleştirilen bu hassas projenin Türkiye’deki danışman hekimi olarak bilinen Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Alper’in ortaya koyduğu sonuçlar, sedef hastalığının hastanın hayatındaki psikolojik, sosyal ve finansal efektlerini ortaya çıkarırken hastaların total olarak tedavi edilmiş bir cilde ulaşabilme hususundaki düşüncelerini de ortaya koydu.

Dünya çapında orta-şiddetli sedefi bulunan 8.338 hastanın dahil olduğu anket bugüne dek bu konuda yapılan en geniş çaplı işbirliği olarak gündeme geliyor ve bu özelliğini taşıyor. Araştırmanın Türkiye’deki kolu ise Türkiye’de Sedef Hastaları Dayanışma Derneği desteği ile sürdürüldü. 6 ay içinde biten anketin neticesinde sedef hastalarının hayatları ile alakalı olan çarpıcı sonuçlar gün yüzüne çıkarıldı.

AYRIM VE HAKARETLE KARŞI KARŞIYA  KALAN KİŞİLERİN ORANI %84

İlk olarak dünyanın tamamının sonuçlarını gündeme taşıyan Prof. Alper, orta-şiddetli sedef hastalığı yaşayanların % 84’ünün ayrımcılığa ve aşağılanma ile karşılaştığına, % 45’inin bu yaşadığı hastalığın bulaşıcı olup olmadığı konusunda sorularla karşılaştığına değindi.

İlginizi Çekebilir

Kanser Hastalığını Tedaviyle Atlatarak Hastalara Işık Oldu

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan olan kanser hastalığına yakalanan ve 4 yıl boyunca …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir