Ana Sayfa / YAŞAM / Devasa İnci Sonunda Bulundu

Devasa İnci Sonunda Bulundu

Dünya’nın gelmiş geçmiş en büyük incisi Filipinler’de bulundu. Otuz dört kilogram ağırlığında olduğu saptanan ve karaya çıkarılan incinin bu zamana kadar bulunmuş olan en büyük inci olduğu açıklanırken incinin bedelinin ise 100 milyon $’dan fazla ettiği gündemde büyük yankı uyandırdı. Boyutları ile devasa bir görünüme sahip olan ve rekortmen olan inciye dair detaylar şu şekilde;

Doğal yollarla oluşan ve doğada nadir olarak bulunan inci oldukça değerli bir maden olarak kabul edilmektedir. Asırlar boyunca oluşumu süren incilerin değeri oldukça yüksektir. Şimdiye dek  ele geçirilen en büyük  incinin tamı tamına 5 katı büyüklüğünde olduğu fark edilen ve 100 milyon $ değerinde olduğu açıklanan 34 kg ağırlığındaki inci görenleri şaşkınlık içinde bıraktı. 60,96 santimetre boyu olan  devasa inciyi Filipinler’in Palawan Adası’nda bulunan Puerto Princesa şehrinde fakir bir balıkçı buldu..

İncilerin tespit edildiği yer olarak beyan edilen Palawan Adası’nda daha evvel 1934 yılında ‘Allah’ın incisi’ adı ile tanımlanan ve dünyanın en dev incisi olarak kabul edilen inci ele geçirilmişti. 600 senelik olduğu ortaya çıkan inciye San Francisco Değerli Taş Laboratuarı 40 milyon $ değer verdi. 6 buçuk kg ağırlığında olan incinin bir kısmının sahibi Amerikalı Victor Barbish olarak biliniyor.

 

İNCİ NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Kalsiyum karbonat elementleri aynı esnada istiridyenin inciyi meydana getirmesinde önemli rol sahibi. İstiridyeler bünyelerine kum, çakıl veya zarar oluşturabilecek parazit organizmalar giriş yaptığında bundan etkilenerek tepki verirler. Bu gibi hususlarda bir defans yöntemi olarak bu istenmeyen misafiri kaplar ve üzerini sedefle öretmeye başlar. Bu neticede ise inci adı verilen değerli maden meydana gelmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir