Ana Sayfa / EKONOMİ / Dolar Sonunda Yüzleri Güldürüyor

Dolar Sonunda Yüzleri Güldürüyor

Dolar son iki senedir üç lira sularında yüzmeye devam etmekteydi. Dalgalı bir yapı izlese de 3 lira tavanını ciddi bir şekilde delmeyen dolar, FETÖ darbe girişimi sonrasında tavan yapmıştı. Bu durum ekonomideki gerilimi arttırırken doların yeniden normal seyrine dönmesi ise ekonomistlerin en büyük isteği olarak gündeme gelmekte.
15 Temmuz tarihli darbe kalkışması ardından dolar dün ilk defa 3 liranın altına indi. ABD’nin beklentilerin azı olarak belirlenen ve bu standartta kalan büyüme verisinin yardımı ile dolar 2.9872 liraya geriledi. Borsa İstanbul da haftayı yükselişle tamamlamış oldu.
Ve dolar 3 liranın altında değer aldı. Darbe girişimiardından 3.05 liraya dayanan ve 20 Temmuz’da Standard&Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ile 3.0963 lira ile tarihi zirvesine kendisini taşıyan dolar dün saat 18.30’den sonra 2.9872 liraya düşüş gösterdi.
NOT İNDİRİMİ OLMAZSA DÜŞÜŞ DEVAM EDER!
Analistler Moody’s’ten not indirimi yaşanmadığı halde doların 2.95 lira seviyelerine yönelik olarak gerilemenin sürebileceğini vurguluyor. Türkiye’nin gösterge tahvil faizlerinde de iyileşme devam ediyor. İki senelik olarak paylaşılan gösterge tahvil faizi dün %0.43 düşerek yüzde 9.24’e geriledi, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise % 0.62 düşüşle %9.67 seviyesinde. Uzun vadeli gösterge tahvil faizi darbe kalkışması ardından % 10’un üzerine çıkmıştı. Borsa İstanbul da haftayı yükselişle bitirdi. Borsa İstanbul % 0.21 artışla 75 bin 405 puana kendisini taşıdı.
MOODY’S HER ŞEYİ ETKİLEYECEK!
Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan, ilk olarak Amerikan Merkez Bankası (FED) olmak üzere merkez bankalarının seçim ve tercihleri, ABD’den gelen veriler ve yurtiçinde gerçekleşen açıklamalar sonrası start alan normalleşme süreciyle $da 3 liranın altının görüldüğünü vurguladı. Tufan bunun ardından;
“FED’in çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantı sonucunda faiz artışının olabileceğine yönelik net mesajlar verilmemesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kazandığını gördük. Mevcut görüntüde TL varlıklarının değer kazanım sürecine devam etmesini bekleyebiliriz.
Dolar kurunda ise geri çekilmeler kısa vadede 2.9850 ve Moody’s’in not görünümünde değişiklik yapmaması halinde 2.9520 lira seviyelerine doğru devam edebilir” şeklinde açıklamalarda bulundu.
KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan ABD’de 2. çeyrekte ekonomik yükselişin beklentilerin altında kalmasıyla birlikte dolarda küresel anlamda sert bir düşüş gözlendiğine dikkatleri toplayarak;
“Gelen verinin FED’in faiz artırımına ilişkin dayanak oluşturamayacak zayıflıkta bir veri olması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimleri bu durumdan olumlu etkilendi. TL de olumlu etkilenen para birimlerinden biri.
Doların 3’ün altına gerilemesi küresel bir harekettir. Bu seviyelerde kalıcılık sağlanıp sağlanmayacağı ilk etapta izlenecektir, bu yüzden kısa vadeli tahminlerimizde temkinli davranıyoruz” şeklinde kritik açıklamalarda bulundu

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir