Ana Sayfa / EKONOMİ / Doların Son 1 Aydaki Karşılığı Hiç Olmadığı Kadar Yükseldi

Doların Son 1 Aydaki Karşılığı Hiç Olmadığı Kadar Yükseldi

Doların son bir aydaki artışı dikkatleri çekerken, en fazla yükselişin Sterlin ve Türk Lirası’nda görüldüğü belirtildi. Doların bu ay hiç olmadığı kadar yükseldiği, adeta son ayların zirvesi haline geldiği belirtildi;
Doların son aylardaki yükselişi dikkatleri büyük oranda üzerine çekti ve de en fazla yükselişin ise Sterlin ve Türk lirasında olduğu belirtildi. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin Merkez Bankası’nın eylül ayında gerçekleşmiş olan toplantıyı es geçiş olmasıyla faiz oranlarının artması beklenmiş ve de Amerika Birleşik Devletleri’nin dışındaki birçok ülkenin yaşadığı politik ve ekonomik sorunların doların yükselmesinde ki en büyük etkenleri göstermekte. Bununla beraber yaşanan bu sorunların artışının ardından doların fiyatlarının hat safhaya ulaşmasını desteklemekte. Bununla beraber doların Sterlin ve de Türk Lirasına karşı aşırı derecede yükselmiş olması tartışma konusu olmuş ve de fiyatların dalgalanacağı konusu gündeme gelmişti. Bununla beraber petrol fiyatlarında ki yükselişin de bu duruma sebep olduğunu belirten yetkililer, konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Dünya’da ki  ülkelerin ekonomik anlamda ki notlarını değerlendiren Moody’s’in Türkiye’ye verdiği ekonomik negatif nottan sonra yaşanan satışların doğal karşılanması gerektiğini belirten yetkililer, yaşanan olumsuz ayrışmaların doğal bir süreç olduğunu da ekledi. Fiyatların bir süreliğine dalgalanacağını ve de belirli bir süre geçtikten sonra fiyatların normalleşeceğini belirten yetkililer, artık her yükselişin zirvelere ulaşabileceğini de ekledi.

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notuna Yine Negatif Not Vermişti

15 Temmuz gecesi terörist başı Fetullah Gülen’in kurduğu terör örgütü olan FETÖ’nün gerçekleştirdiği darbe kalkışmasının ardından Türkiye’nin ekonomik olarak kötü etkilenmesi, Moody’s’in eksi not vermesini kaçınılmaz kıldı. Ekonomi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in verdiği durağan not görünümünün Türkiye’nin ekonomik disiplinini yansıttığını ve de Türkiye’nin ekonomik anlamda ki büyümesini yansıttığını belirten Moody’s, darbe girişiminin gerçekleşmesinin ardından bir süre ekonomik değerlendirme sürecinin gerçekleşeceğini belirtti. Türkiye’nin bu sene ekonomik yatırım yapmasının da ne yazık ki Moody’s’in verdiği not yüzünden engellendiğini de belirten yetkililer, bu sene verilen Moody’s’in kredi notunun ülke statüsünün düşürdüğünü belirtti.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir