Ana Sayfa / GÜNDEM / Dünya basını kongre kararı ile ilgili “Samimi ama sonuçsuz bir görüşmeydi”

Dünya basını kongre kararı ile ilgili “Samimi ama sonuçsuz bir görüşmeydi”

Reuters’a açıklamalarda bulunan AK Parti’li üst düzey yetkili, AK Parti’de önümüzdeki haftalarda olağanüstü kongreye gidileceğini fakat Davutoğlu’nun başbakan adayı olmasının beklenmediği ifade edildi. Reuters’a açıklama yapan üst düzey üç AK Parti’li yetkili, kongrenin 21 Mayıs’ta yapılabileceğini ve kongre tarihinin Ramazan ayının başlayacağı 6 Haziran’ı geçmeyeceği ifade edildi.

İngiliz basınından BBC haberi “Başbakan’ın üzerindeki şüpheler üzerine AK Parti kongreye gidiyor” manşetiyle duyurdu. BBC ,iki isim arasındaki yükselen tansiyona dikkat çekerken, Davutoğlu’nun Erdoğan’ın başkanlık sistemi üzerindeki ısrarına mesafeli durduğu iddia edildi.

İngiliz Financial Times gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında dün yapılan kritik görüşmeyi “Erdoğan’ın Davutoğlu’nun yetkisini sınırlandırma girişimleri Başbakan’ı hayal kırıklığına uğrattı” açıklaması ile değerlendirdi. Mehul Srivastava’nın imzasını taşıyan haberin başlığı, “Kriz görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu istifa yolunda”.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Başbakan Davutoğlu’nun ekibinden bir kişi Financial Times’a yaptığı söylemde, “Gün boyunca, Başbakanın sorunu Cumhurbaşkanına saygı çerçevesinde çözeceği yolunda büyük umut vardı” diye konuştu. Davutoğlu, Erdoğan’la görüşmeye giderken danışmanlarına, Cumhurbaşkanının kendisinin anayasal yetkilerine saygılı olması halinde, ona bu yıl yapılacak olan referandumda yeniden destek vereceğini söylediği ileri sürüldü.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme sonrası taraflardan açıklama yapılmazken, Başbakan’a yakın bir kaynağın Financial Times’a şu yorumda bulunduğu belirtildi: “Samimi ama sonuçsuz bir görüşmeydi” .Financial Times; Erdoğan ve Davutoğlu’nun aylardır tartıştıkları konulardan bazılarını; “akademisyenlerin ve gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları”, “ayrılıkçı Kürtlerle görüşmelere başlanması”, “bağımsız bir Merkez Bankası Başkanı’nın atanması” ve “AB’nin giderek daha fazla kucaklanması” olarak belirlendi.

İngiliz The Times gazetesine açıklamalarda bulunan AK Parti kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazda erken seçime gidilmesi için baskı yaptığını belirtti. Bu çevrelere göre Erdoğan en az 367 milletvekili çıkarılması ve anayasanın referanduma gidilmeden değiştirilmesi için ısrar ediyor.

Hürriyet

İlginizi Çekebilir

ESAD Güçleri Dostu PYD’yi Vurdu

Böylelikle, 5 senedir devam eden Suriye iç savaşında rejim uçakları ilk defa PYD’nin silahlı kolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir