Ana Sayfa / GÜNDEM / Erdoğan’ın Başdanışmanından AB’ye gözdağı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ekonomi Başdanışmanı olan Yiğit Bulut, AB'nin vize serbestisi kriterleri için beslediği tavır nedeni ile Gümrük Birliği'ni bile askıya alırız ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın Başdanışmanından AB’ye gözdağı

Yiğit Bulut AB ülkelerini işaret ederek çifte standartı eleştirdi ve “Avrupa Birilği (AB) çifte standarda devam ederse Türkiye’nin Gümrük Birliği dahil Avrupa birliği ile her türlü anlaşmayı askıya alırız” ifadelerini kullandı.

Başdanışma Yiğit Bulut, TRT yayımlanan konuşmasında Türkiye’nin mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdüreceğini söyleyerek “Onlardan (AB) hiç bir beklentimiz yok. Çifte standart uygulamaya devam etsinler, Türk vatandaşlarına verdikleri sözleri tutmamaya devam etsinler ama şunu bilsinler ki onlar bu tavırda devam ettiği sürece Türkiye’nin de çok yakında çok radikal kararları ortaya çıkacaktır” açıklamasını yaparak şöyle dedi;

“Türkiye radikal bir şekilde (AB ile) anlaşmaları askıya alabilir. Her türlü anlaşmayı askıya alabilir. Türkiye’de Gümrük Birliği anlaşması da dahil, Gümrük Birliği rejimi de dahil AB ile bütün ilişkileri tekrar gözden geçirebilir. Geri kabul anlaşmaları, diğer tüm anlaşmaları askıya alabilir. Avrupa sözlerini tutmak zorunda.” Bulut, Türkiye’nin AB’nin istekleri arasında yer alan terörle mücadele kanunundaki terör tanımını hiç bir şekilde değiştirmeyeceğini de sözlerine ekledi. Avrupa Birliği Türk vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi için “Terörizm Yasası”nda değişiklik yapılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Türkiye’nin bu isteği karşılamayacağını ve bu durumda “kendi yoluna gideceğini” ifade etmişti. “Dünyadaki gelişmelere uygun şekilde Türkiye’nin milli menfaatlerini koruyan her türlü adımı Merkez Bankası başkanının atacağına inanıyorum” dedi. Dolar/TL’nin 2.98’e yükselişinin yüzde 75’inin euro/dolar paritesinin hareketinden kaynaklandığına da dikkat çeken Bulut, “Kalanı siyasi istikrarsızlık varmış gibi gösterilen spekülatif hareketlerden” dedi. Bulut önümüzdeki dönemde de kurda euro/dolar hareketi haricinde olumsuzluk anlamına gelmediğini açıkladı. “FED faizde hareket yapmadan geçerse kur ve faizde ciddi anlamda aşağıda rakamlar görebiliriz” dedi. “Dolar kurunda Euro dolar hareketi haricinde olumsuzluk bekleyenler çok ciddi bir yanılgı içinde olduklarını çok kısa sürede anlayacaklardır” diyen Bulut sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de siyasi istikrarsızlık olmadığı gibi siyasi istikrarın perçinlendiğini piyasalar bence daha okuyamıyorlar. FED ve TCMB toplantıları atlatılsın piyasanın çok hızlı bir şekilde normale döneceğini düşünüyorum.”

EKONOMİDE BAKIŞ BELLİ, DEĞİŞMEZ

Bulut , “Ekonomiler, sistemler kişiler üzerine kurulmaz, sistemler ana dinamikler üzerine kurulur” diyen Bulut, “Sistem sağlamsa, sistem doğru çalışıyorsa bir bütün dinamik halinde çalışıyorsa oraya kim gelmiş önemli değildir” dedi. “Yeni ekonomi modeli üretime dayanacak, Türkiye’nin bel kemiklerinden biri savunma sanayii olacak” diyen Bulut, “Ekonomideki bakış bellidir, Türkiye üretim odaklı milli bir ekonomi modelini yeni bir paradigmayı uzun süredir tanımlamaktadır. Bu paradigma tüm unsurlarıyla hayata geçecektir” diyerek bitirdi.

İlginizi Çekebilir

Bitlis’te PKK ile çatışma: 2 asker şehit

Bitlis/Tatvan’da terör örgütü PKK ile çıkan çatışma sonucu 2 askerimiz şehit oldu. 2 askerimiz ise …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir