Ana Sayfa / GÜNDEM / Ergenekon Davası 9 yıl sonra karara bağlandı

Ergenekon Davası 9 yıl sonra karara bağlandı

Yargıtay Ceza Dairesinin verdiği kararda eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ’un, Yüce Divan’da yargılanması gerektiğine karar verdi ve yerel mahkeme kararlarını bozma gerekçesi olarak gösterdi. Yargıtay, Ergenekon terör örgütüne ait somut delil ortaya konulamamasını da esastan bozma gerekçesi olarak gösterdi. Daire, hukuka aykırı dinlemeler, gizli tanık beyanları, MİT mensuplarının izinsiz dinlenmesi, aramaların hukuka aykırı yapılması gibi usul gerekçelerinin hepsini de bozma nedeni sayarak beraat kararlarını onaylamadı. Yargıtay Daire Başkanı Eyüp Yeşil, yerel mahkemenin oluşumu nedeniyle bozma kararı verdikleri için beraat kararlarını onaylamadıklarını da açıkladı.

Ümraniye’deki bir gecekonduda 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan Ergenekon davası süreci, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyetinin son sözü söylemesiyle 9 sene sonra karara bağlanmış oldu.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA TAHLİYE EDİLMİŞLERDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamayı Silivri cezaevi’ndeki duruşma salonunda yaptı.Emekli Tuğgeneral Veli Küçük 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 sene hapis, Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet ve 22 sene 6 ay hapis, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ müebbet, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ağırlaştırılmış müebbet, emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet, Danıştay saldırısının faili Alpaslan Arslan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, Mustafa Balbay 34 sene 8 ay, Sinan Aygün 13 sene 6 ay hapis cezasına mahkum edilirken, öbür sanıklara da çeşitli cezaları verildi.
Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararı üzerine sanıklar tahliye edildi. 13. Ağır Ceza’nın 16 bin 600 sayfadan oluşan gerekçeli kararının taraflara tebliğ edilmesinin ardından dosya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolandı. Başsavcılığın tebliğnamesinde, ‘usul’ yönünden bozma istendi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ndeki temyiz duruşmaları, 6 Ekim 2015’te başladı, sanıklar savunma yaptı.

İlginizi Çekebilir

Meteorolojiden İstanbullulara sağanak uyarısı

Meteoroloji Trakya ve Ege bölgeleri için aşırı yağış alarmı verdi. Türkiye’nin batı bölgeleri için Meteoroloji …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir