Ana Sayfa / YAŞAM / Esed ile YPG Anlaşmaya Vardı

Esed ile YPG Anlaşmaya Vardı

Haseke’de son günlerde yaşanan bombalı saldırılar ve çatışmaların ardından bir çok sivil hayatını kaybetmişti. Dünya gündeminde geniş yer bulan bu saldırıların ardından Esed ile YPG güçleri ateşkes kararı verdi. Bölgede yaşanan saldırılar için dünya çapında kampanyalar başlatılırken, yaralı siviller için de destek çalışmaları gerçekleştirilmeye devam ediyor.

Suriye’de 5 yıldır süren iç savaş neticesinde uzun süredir şehirlerde bombalı saldırılar ve silahlı çatışmalar sürmekteydi. Ülkeyi terk eden siviller başka ülkelere mülteci olarak yerleşirken ülkede kalan siviller hayatını kaybetmeye devam etti. Son haftalarda iyice artan silahlı çatışma ve bombalı saldırılar ise dünya gündeminde büyük yankı uyandırırken Haseke kentinde saldırılar bambaşka bir boyuta ulaşıp kanlı savaşın en korkunç yüzünü gözler önüne sermişti.

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Haseke şehrinde neredeyse bir hafta boyunca aralıksız çatışmakta olan rejim tarafı ve terör mensubu YPG güçleri ile uzlaşma sağlandı ve ateşkes ilan edildi. Basına beyan edilen açıklama içeriğinde, anlaşma içeriğinin ateşkes ve bütünü ile silahlı güçlerin şehir merkezinden çekilmesini kapsadığı beyan edildi. Ateşkes sürecinin ise Türkiye saati ile 14.00 sularında başladığı basına beyan edilerek ateşkes müjdesi verildi.

Öte taraftan Londra bünyesinde bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, önceki haftalarda YPG ile rejim güçleri içinde gerçekleşen ve korkunç bir şekilde patlak veren silahlı ve bombalı saldırılarda YPG’nin Haseke şehrinin neredeyse bütününü artık kontrol altına aldığı açıklamalarda yer aldı. Önümüzdeki süreçlerde ise ülkenin genelinde savaşın durması ve tarafların uzlaşması umut ediliyor. Daha fazla sivilin hayatını kaybetmemesi için uzlaşmanın şart olduğu açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir