Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / Facebook’un “cinsel içerikli” oyunu Avataria erişime engellendi

Facebook’un “cinsel içerikli” oyunu Avataria erişime engellendi

Facebook üzerinden oynana oyunda küfürlü konuşmaların geçtiği ve bu konuşmaların bazılarının genel olarak görüldüğü bazılarının ise özel olarak gönderildiği ve bu içeriklerin cinsellik öğeleri barındırdığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde bir Ekşi Sözlük yazarının fark edip entry girmesiyle adından söz ettiren ve sosyal ağ sayfalarında da oldukça büyük tepkilerin gösterilmesine sebebiyet veren Facebook’taki Avataria oyunu, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından erişimi engellenerek yasaklandı. Savcılık, oyuna erişimin engellenmesi için aldığı kararı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirdi.

Avataria oyununun yasaklanmasıyla ilgili ilk talep ise Sakarya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapıldı. İl Emniyet Müdürlüğü’nün Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda 18 yaşından küçük çocukların ilgi gösterdiği oyunda küfürlü yazışmaların olduğu, bunların çocuklar üzerinde olumsuz etki yarattığı ve istismara uğrayabilecekleri açıkça belirtildi. Savcılık ise kendilerine gelen bu talebi olumlu olarak değerlendirerek oyunun yasaklanması yönünde mahkemeye başvurdu. Alınan karar ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na iletildi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Avataria oyunu hakkındaki açıklaması ise şu şekilde:

“Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden oynanabilen ’Avataria’ adlı oyun ile ilgili olarak ulusal medya organlarında yer alan haberler üzerine yapılan çalışmalarda, bahse konu oyun içerisinde yapılan açık kaynak araştırması neticesinde şahısların birbirleri ile özel konuşma yapabildiği gibi tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir konuşmaların da gerçekleştirildiği, bazı konuşmaların uygunsuz şekilde olduğu ve çocuk kullanıcıların bu konuşma içeriklerine rahatlıkla ulaşabileceği değerlendirildiğinden, Cumhuriyet Başsavcılığımızca ’Avataria’ isimli oyun hakkında soruşturma başlatılmış, başlatılan soruşturma kapsamında çocuk kullanıcıların mağdur olmaması, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaması, müstehcen konuşmalar ile genel ahlak ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için tarafımızca verilen talimat doğrultusunda 5651 sayılı Yasa’nın 8’inci maddesinin 5’inci fıkrası gereğince ’Avataria’ isimli oyunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından resen erişime engellenmesi hususunda gerekli işlemler başlatılmıştır.”

İlginizi Çekebilir

Apple Airpods’unun Kaybolmasından Şikayetçi Olanlara Müjde

Apple’nin yayınladığı andan itibaren çok büyük ilgi gördüğü ve milyonlarca kişi tarafından satın alınan kablosuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir