Ana Sayfa / GÜNDEM / FBI, Apple’ın açmadığı kilit için 1 milyon 300 bin dolar ödedi

FBI, Apple’ın açmadığı kilit için 1 milyon 300 bin dolar ödedi

Dava süreci ve şifre çözme konusu hakkında Londra’daki Aspen Security Forum’da konuşma ypan FBI yöneticisi James Comey, “bunun oldukça yüklü bir miktar olduğunu fakat kişisel olarak buna değdiğini” dinleyicileri ile paylaştı.

İstihbarah Örgütünün sadece öz konusu marka telefona bir arka kapı girişi sağlanmasını istemesi ve bu talebin kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle bir türlü kabul görmemesi FBI’ın şifreyi çözmek için çeşitli yollara başvurmasına neden olmuştu. FBI’a bu doğrultuda yardım eden firmanın Cellebrite adlı İsrailli bir şirket olduğu iddia edliyor olsa da söz konusu üçüncü parti kuruluşun kim olduğuna dair herhangi bir resmi açıklama krum tarafından yapılmadı.

James Comey’e iPhone konusu açıldığında, FBI’ın güvenlik firmasına hemen hemen kendi maaşının 7 yıl 4 ay alacağına eşit bir ücret ödediğini ifade etti. FBI bütçe tutarlarına göre şuan Comey’in senelik ücreti 183.300 dolar dolaylarında. Belirtilen süre ile karşılaştırdımızda FBI’ın güvenlik firmasına ödediği ücret 1.3 milyon dolar seviyesine denk gelmekte. Ayrıca James Comey, açıklamanın bitimindea bu ücreti ödediklerine kesinlikle değdiğini vurguladı.

İlginizi Çekebilir

Selçuk Ve İstanbul Üniversitelerinde 2. Operasyon Dalgası

Operasyonlarda şu ana kadar alınan 29 kişi gözaltına alınması ile eski rektörlerden Gökbel’in yakalanabilmesi için …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir