Ana Sayfa / GÜNDEM / FETÖ Üyesi Adil Öksüz’ü Özel Ekip Arıyor

FETÖ Üyesi Adil Öksüz’ü Özel Ekip Arıyor

FETÖ adlı terör örgütünün firarda durumundaki Hava Kuvvetleri İmamı Adil Öksüz adlı kişinin Sakarya Üniversitesi’nde bir hayalet gibi görev yaptığı açığa çıktı. Dekan Prof. Dr. Günay, ‘Hiç konuşmazdı’ beyanında bulundu.
Darbe kalkışmasının olduğu gece ve sonraki gün, darbecilerin Genelkurmay Başkanı ile diğer kuvvet komutanlarını alı koyduğu ve darbenin üssü olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’nde 98 kişi gözaltına alındı. 16 Temmuz sabahı saat 09.30 sıralarında ortadan kaybolmaya çalışırken ele geçirilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Temel İslam Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz ise gözaltına alınan isimler arasında yer alan tek sivildi. Çıkarıldığı adliyedeki sorgulaması esnasında “Tarla bakmaya geldim” diyen Öksüz serbest kaldı.
EMİR BÜYÜK YERDENMİŞ;
Fakat soruşturma kapsamında güvenlik kamerası görüntüleri ve HTS kayıtlar göz önüne alındığında, Öksüz’ün darbe girişimi gecesi üssün merkezinde yer aldığı ve örgüt içinde bulunduğu olduğu ortaya çıktı.
Bunun ardından soruşturmayı genişletme kararı alan savcılar, Öksüz’ün FETÖ’nün “Hava Kuvvetleri İmamı” olduğunu anladı. İkametgah olarak sunduğu adresler de boş çıkan Öksüz, uçak ile Ankara’dan İstanbul’a, buradan da Sakarya’ya kaçtığı ve ardından da kayıplara karıştığı ayyuka çıkarıldı. Yapılan incelemeler sonrasında 20 Haziran’da ABD’ye giderek 25 Haziran’da döndüğü, sonrasında ise 11 Temmuz’da bir defa daha ABD’ye gidip darbe girişiminden henüz iki gün evvel, yani 13 Temmuz’da yine Türkiye’ye geldiği belirlenen Öksüz’ün, 14 Temmuz’da da İstanbul’dan Ankara’ya geçiş yaptığı tespit edildi.
ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTE
Kahramanmaraş Andırın Hacıveli Uşağı Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu meydana çıkarılan örgüt üyesi Öksüz, 1994’de dönemin dekanı Suat Yıldırım’ın emekleri ile Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne atandı. Evli ve 2 çocuk babası olarak biliniyordu. İstanbul’da hayatını sürdüren Öksüz derslere de buradan gidip gelmekte sıkıntı yaşamıyordu. Tam 22 yıl süresince hiç bir olaya el uzatmamıştı. Kimse ile polemik halinde bile bulunmamıştı.
Yine hiç kimseyle samimi diyalog sağlamadı. Öyle ki, fakültede gerçekleşen etkinlik veya sosyal faaliyetlerin fotoğraflarına dahi katılmamazlığı ile tanındı. Odasından pek ayrılmayan Öksüz, fakülte bahçesinde bile çok nadir görüldü. Çantasını da hiç elinden ayırmayan Öksüz, çoğunlukla yaptığı yürüyüşler bile tek başına geziyordu.. Sakarya Emniyet Müdürlüğü ise Öksüz’ü yakalamak için özel ekip oluşturdu. Öksüz’ü yakalamak adına operasyon üzerine operasyon gerçekleştiren özel ekip, aralarında kayınpederinin Akyazı’da yer alan evinin de yer aldığı 6 eve baskın yaptı.
İZİN HAKKINI 1 AY ÖNCE KULLANDI
İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmakta olan Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, Adil Öksüz için şu ifadeleri beyan etti: Haftada 3 gün derse gelirdi. Sessiz gelir, sessiz giderdi. Ben 6 yıla yakın zamandır burada görevdeyim. Adil Öksüz, bu zaman içinde bizimle bile pek konuşmadı. Dikkat çekmedi. Sade bir yaşamı varmış gibi davrandı. 20 Haziran 2016 tarihinde de resmi olarak izne çıktı. Bir daha da kendisini görmedik. Darbe girişi sonrasında 18 Temmuz itibariyle de kendisini açığa aldık..

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir