Ana Sayfa / GÜNDEM / FETÖ’nün Kökü Kuruyana Kadar…
FETÖ'nün Kökü Kuruyana Kadar...

FETÖ’nün Kökü Kuruyana Kadar…

15 Temmuz Darbe girişiminin sonrasında büyük çaplı temizlik başladı. Ülke genelinde devlet kurumlarına ve silahlı kuvvetlere sızdığı tespit edilen tüm FETÖ üyesi kişiler görevlerden alınıyor.
Uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri’nde örgütlenmiş olan paralel yapıya dahil olduğu anlaşılan darbeci kişiler tasfiye edildi ve temizlendi.
İlan edilen kararname ile 15 Temmuz’daki FETÖ’cü darbe kalkışmasında şöyle yada böyle bulunan ve destekleyen, halka doğru ateş açan, uçaklar ve silahlı kuvvetlerle Meclis’i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ve Emniyeti ateş altına alıp bombalayan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a suikast hedefleyen darbeci tim bir daha dönemeyecek şekilde ordudan çıkarıldı ve haklarında yasal işlemler başlatıldı. 149’u general ve amiral, bin 684 asker görevden alınırken bu hainlerin rütbeleri de ellerinden alındı.
Olağanüstü Hal kçerçevesinde ikinci Kanun Hükmünde Kararname ypaylaşıldı. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısındaki KHK, TSK, devlet kurumları ve hata medyaya kadar birçok kamusal bölgede FETÖ temizliğini kapsıyor. Dün gerçekleştirilen ihraçların, savcılıklardan gelen listeler baz alınarak gerçekleştirildiği, bu ihraçların ilk aşama temizliği olduğu, bundan ileride gerçekleşecek olan operasyonlarda da FETÖ’cü hainler tümü ile ordudan ihraç edileceği vurgulandı.
BİN 684 ASKER GÖREVDEN ALINDI
Total olarak, 149 general ve amiral, bin 99 subay, 436 astsubay olacak şekilde bin 684 darbeci hain ordudan ihraç edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığında 726 subay, 256 astsubay 87, general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30 general, 314 subay, 117 astsubay olacak şekilde total olarak bin 684 FETÖ’cü asker ordudan ihraç edildi. İhraç edilen askerler, mahkumiyet kararı talep edilmeksizin, askeri rütbe ve memuriyetleri ellerinden alınacak ve bu kişiler asla kamu hizmetinde istihdam olamayacaklar. Silah ruhsatları ve pilot lisansları düşürülecek ve bu kişiler kalmakta oldukları lojmanlarından 15 gün içinde tahliye edilerek gönderilecek. Pasaportları da aynı şekilde kullanım dışı olacak.
YAŞ KARALARI 1 AY ERKEN GELECEK
Kararnameye dayanarak, bugün gerçekleşecek olan Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) verilecek kararlar ile gerçekleşecek olan terfi, atama, nasıp, kadroların kullanılması, emekliye sevk ve ilişik kesme olayları 29 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek. YAŞ kararları 30 Ağustos’ta uygulanmaktaydı.
Kararname bünyesinde Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki rütbelilere dair bir karar yer bulunmadı. Jandarma’daki temizlik operasyonunun ilerleyeni günlerde yapılacağı duyumu alındı. Darbede görev yapmış olan sözleşmeli ve uzman personel ile ilgili olarak da işlemlere start verildi.
JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İLE İLİŞKİLENDİRİLDİ
Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu’nda da bir takım değişikliklerin gerçekleştirildiği kararnameye göre, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlı olması kararı verildi.
FETÖ İLE MÜCADELEYE YASAL KORUMA GELDİ
Hain darbe kalkışması ve terör eylemleri ile tüm bu olanların devamı olan saldırıların sonlandırılması kapsamında karar veren, karar veya tedbirleri gerçekleştirenler ile adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal boyunca yayımlanan KHK’lar bünyesinde karar veren ve görevleri yapan kişilerin bu karar, görev ve fiilen sebebiyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir