Ana Sayfa / GÜNDEM / FETÖ’ye Destek Veren Tüm Şirketler Temizleniyor

FETÖ’ye Destek Veren Tüm Şirketler Temizleniyor

Darbe girişimi sonrasında hem devlet hem de özel kurumlarda büyük ve hummalı bir çalışma başlatılarak FETÖ’yü ülkeden temizleme çalışmalarına start verildi. Darbeyi alevlendiren FETÖ’nün her alandaki tüm çalışanları görevlerden ihraç edilirken özel sektörde çalışmalarını sürdüren şirketler için ise farklı projeler yürütülmekte.
FETÖ’ye doğrudan veya dolaylı olarak maddi ve manevi destek veren tüm özel şirketler ile ilgili soruşturma başlatılırken bu firmaların kapatılması adına da yürütülen proje titizlikle hazırlanıyor. Ekonomik dengeyi sarsmamak adına öncelikli olarak denetlenerek çalışmaları sürecek olan firmaların çok uzun vadede ne olacağı ise henüz kestirilemiyor.
Ülkenin ekonomik gidişatı darbe girişimi sonrasında dalgalanırken dolarda tavan yapmıştı bu kritik ortamda şirketlerin doğrudan kapatma kararı alınarak alaşağı edilmesi ise hem ekonomistler hem de hükümet tarafından mantıklı bulunmuyor. Halk ise darbe kalkışması sonrası dorudan agresif yaklaşılması ve bu tip yandaş firmaların kökten temizlenmesi yönünde temennilerde bulunuyor. Hatta örgüt ile bağı bulunduğunu bildiği firmaların ürünlerini tercih etmiyorlar. Halkın bu duyarlılığı ise göz yaşartan cinsten…
Hükümet, darbe kalkışmasında bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile alakası olduğu söylenen 8 bin şirketi daha inceleme altına aldı. Bu incelemenin ise ekonomik dengeler ile alakalı olarak olumsuz sonuç yaratmaması adına kapatma kararı öncelikli tercih olarak gündeme gelmeyecek. En başta ekonomik değeri bulunan ve üretim yapan ve istihdam sağlayan bu firmalar “kayyum” aracılığıyla yönetilmek üzere ele alınacak.
Ekonomik değeri oldukça yukarıda olan cemaat şirketleri, incelemeye alınacak. Hükümet, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çabucak kapatılan şirketler haricinde, incelemeye alınması netleşen şirket sayısının yaklaşık 8 bin olduğunu belirtiyor.
Hükümetten elde edilen bilgilere göre, bu şirketler adına üç aşamalı inceleme söz konusu olarak gündeme gelecek yani mali denetim, kayyum atama ve kapatma üç opsiyon. Kapatma, sadece darbe ile ilgili olarak gerçekleşen saldırıya doğrudan destek veren şirketlere uygulanacak.
Bir gazetenin haberine göre bu şirketler, banka-kredi bağlantıları, para aktarma ve havale, kiralama ve FETÖ’cularla beraber görev alma, cematin okullarıyla alaka, cemaatin faaliyetlerine eleman sunma gibi başlıklarda incelemeye tabi olacak. Bir bakan, FETÖ ile direkt olarak ve dolaylı yönden bağlı olan şirket sayısını 8 bin olarak tahmin ettiklerini dile getirerek, planladıkları çalışma ile ilgili olarak verdiği beyanla gündeme geldi.
15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi esnasında ülke çapında askeri güçlerin çevreye ve sivil halka verdiği zararın tazmini ise halen devam ediyor. En yüksek mertebede Meclis Binasının dahi bombalanması hem ekonomik hem de psikolojik olarak verilen zararın büyüklüğünü gözler önüne serebiliyor. En kısa zamanda güzel ülkemizin yaralarının sarılmasını ve geçmiş güzel günlere dönülmesini temenni ediyoruz. Her türlü terör ve savaşı lanetliyor ve kınıyoruz.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir