Ana Sayfa / YAŞAM / Filipinler’in yeni devlet başkanı “cezalandırıcı Duterte”

Filipinler’in yeni devlet başkanı “cezalandırıcı Duterte”

Filipinler devlet başkanı Rodrigo Duterte, seçimden sonra yaptığı ilk basın toplantısında devlet başkanlığı görevini devr alır almaz, kongreye idam cezasının geri getirilmesi çağrısında bulunacağını belirtti. Bunun sebebi olarak özellikle uyuşturucu madde, tecavüz, hırsızlık, cinayet vb. gibi suçları idam cezası kapsamına alacağını belirtti.

Duterte bu suçlular için “kurşun harcanmasını istemediğini” belirterek asılarak idam edilmelerini teklif edeceğini söyledi. Duterte’nin başka bir tartışmalı planları arasında polise şüphelileri vurma yetkisi vermek ve gece 2’den sonra halka açık yerlerde alkol yasağı da bulunmakta.

Çocukların belli bir saatten sonra tek başına sokağa çıkmasını da yasaklayacağını açıklayan Duterte, çocuklara izin veren ailelerin tutuklanacağını söyledi. 71 yaşındaki Duterte, başkanlık sarayını hastaneye dönüştürme sözü de verdi.

Duterte seçim vaadini suçla mücadeleye yoğunlaştırmış ve sert konuşmaları ile dikkat çekmiş; uyuşturucu tacirlerini öldürtüp Manila Körfezi’ne attıracağı tehdidinde bulunmuştu.

Güney şehri Davao’nun belediye başkanı olan Duterte, burada suçlulara karşı verdiği amansız mücadele ile “Cezalandırıcı” lakabını almıştı. Belediye başkanlığı döneminde kentte 1000’den fazla şüpheli, güvenlik güçlerince öldürüldü.

Rodrigo ‘Digong’ Duterte, 9 Mayıs’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyların yaklaşık %39’unu alarak seçimlerden lider çıkmıştı.

Filipinler’in şu an görevde olan ve haziran sonunda görevi devredecek devlet başkanı Benigno Aquino seçim kampanyası süresince Duterte’nin bir diktatör olduğunu ve seçilmesi halince ülkede “terör estireceğini” söylemişti.

30 Haziran’da yemin ederek devlet başkanlığını devralacak olan Duterte’nin görev süresi 6 yıl olacak.

İlginizi Çekebilir

O Hastane Çok Sayıda Vatandaşımıza Diyabet Eğitimi Verdi

Osmaniye Devlet Hastanesi diyabet hastalığı konusunda çok büyük bir başarıya imza attı. 1 yılı aşkın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir