Ana Sayfa / GÜNDEM / G-20 öncesi Obama Çin’de gergin karşılandı

G-20 öncesi Obama Çin’de gergin karşılandı

Global ekonominin lider ülkelerinin hükümet başkanlarını bir araya getiren G20 zirvesi Çin’de gergin başladı. Dün başlayan zirve için Amerika’yı temsilen gelen Obama’nın havaalanına inişi ise olaylı oldu. Beyaz Saray yetkilileri ile Çinli yetkililer arasında gerginlik yaşandı.

 

 G20 Zirvesi bu yıl Çin’de büyük bir organizasyonla gerçekleştirilmeye başladı. Ülkelerin liderlerini bir araya getiren etkinlikte ekonominin evrensel bazda yenilikçilik ve kapsamlılık kazanması adına görüşmelerin gerçekleştirileceği biliniyordu, ancak toplantı öncesinde gergin bir hava vardı.

 

Amerika Ulusal Başkanı Barrack Obama’nın uçağının Çin’de havaalanına indiği esnada havaalanındaki Çinli yetkililer ile Beyaz Saray görevlileri arasında yaşanan tartışma gündeme oturdu.  Obama’nın havaalanına inişini bekleyen ve uçağın kanat altında toplanan basın mensuplarının uçağa ve Obama’ya yakınlığına müdahale etmek isteyen Çinli yetkililer yakın diyaloğa girdi.

 

Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ve Beyaz Saray üst düzey yetkilisi Ben Rhodes barikatı kaldırarak şeridi geçmek isteyince ise gerginliğin dozu arttı. Tartışma yaşanan ortamda ilerlemesi engellenen Rice ve Rhodes ile yetkilililer arasında tartışma çıktı. Alana inen kişinin Amerikan Ulusal Başkanı Obama olduğunu hatırlatan Rice’a Çinli yetkililer de burası Çin havalimanı ve Çin’in kuralları söz konusu diyerek tepki verdi. Yaşanan gerginlik tartışmanın ardından basın konvoyunun dağılması ile sona erdi.

 

Başlayan ekonomik zirve G20 için toplanan diğer ülkeler ise sorunsuz ve olaysız bir şekilde bugün toplantı alanında yerlerini aldılar. G20 zirvesi için bir araya gelen liderler, ekonomik sorunların çözülmesi ve globalleşen ekonominin daha güvenli ve bağlantılı olması adına önemli konuları istişare edecekler.ç

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir