Ana Sayfa / YAŞAM / Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenci kampında silah talimi soruşturması
Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenci kampı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenci kampında silah talimi soruşturması

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda ortaokul ve lise öğrencilerinin konakladığı tesiste gerçek silahlarla atış talimi yapıldığı iddiası hakkında yayınlanan facebook fotoğrafları bazı köşe yazarları tarafından kaleme alındı, basın ve yayın organlarında ele alındı. İddialarla ilgili olarak bazı fotoğraflar da sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta dolaşmaya başladı. Çanakkale Valiliği, konu ile ilgili ileri sürülenler hakkında yazılı bir basın açıklaması yapmak durumunda kaldı. Valilikten yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Vahdet gazetesi köşe yazarı Kerime Yıldız’ın köşe yazısı ve Oda TV’de yayınlanan Gençlik kampında silah talimi ile ilgili haberler üzerine konu araştırılmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na bilgi verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmış, ilgililer tek tek çağrılıp ifadeleri alınıp savcılıkça işlem yapılacaktır. Konya’dan kampa katılan bir öğretmenin yanında getirdiği havalı tüfeklerle böyle bir fotoğraf çektirilmiş olduğuna ilişkin bir izlenim edinilse de Savcılık tarafından konu soruşturma kapsamına alınmıştır.”

CHP’li Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek ise iddialar hakkında TBMM’ye soru önergesi sundu. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Erkek, bu haberlerin doğru olup olmadığını yöneltti ve Milletvekili Muharrem Erkek, şu soruları sordu:

“Çanakkale’de, İzcilik Federasyonu tarafından gerçekleştirilen İzcilik Kampı’na ilişkin ilginç iddialar ortaya atılmaktadır. Çocukların, bu kampta silah talimi yaptığı, fotoğraflara yansıdığı basın yayın organlarında ele alınmıştır. Talim yapılan silahların gerçek olup olmadığı bilinmemekle birlikte, kampa yakın bölgelerde yaşayan hemşehrilerimiz, bölgeden silah sesleri geldiğini ileri sürmektedir. Kampa ilişkin, son 5 yılda Çanakkale’de yaşayan yurttaşlarımız tarafından kaç şikayet başvurusu yapılmıştır? Bunların nedenleri nelerdir? Aynı kampta daha önce TÜRGEV bünyesindeki kişilerin de konakladığı bilinmektedir. Son 10 yıl içinde hangi kurum, kuruluş, dernek, vakıf ve benzeri örgütler kamp yapmak için başvurmuştur, bunlardan hangilerine izin verilmiştir? Burada kamp yapılmasına hangi birim ve birimler nasıl izin vermektedir? Aileler, kamplarda verilen ayrıntılı eğitim programlarından haberdar edilmekte midir? Bahsi geçen kamp, hangi öğrencilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur? Aileler içinden kampta kalan var mıdır? Bakanlığınız, kamptaki eğitim programlarını denetlemekte midir? Bu denetimler nasıl, kimlerce yapılmaktadır? Denetimler sırasında, kampların amacına uygun olmayan durumlarla karşılaşılmış mıdır?”

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir