Ana Sayfa / SAĞLIK / GÜNDE 2-3 LİTRE SU

GÜNDE 2-3 LİTRE SU

Bunaltan sıcaklarda vücudumuzun kaybettiği su miktarını karşılamak için günde en az 2-3 litre su tüketmeliyiz. Normalde günde 2 litre su tüketmemiz gerekirken yaz aylarında 3 litre su tüketmemiz gerekmekte.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, vücudumuzun kaybettiği su miktarının geri kazanılmasının tek yolu olrak günde 2-3litre su içmemiz gerektiğini belirtti.

Ramazan ayının bu yıl bunaltıcı sıcaklara denk gelmesi ile birlikte terlemenin artmasıyla vücudumuz da ciddi miktarda su kaybetmekte. Vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak için sahurda, iftarda ve iftar sonrasında yeterli miktarda su içmemiz gerekmekte. Su ihtiyacı insandan insana farlılık göstermektedir.Fakat genel olarak sağlıklı bir yetişkin günde ortalama 2 litre su içmelidir. Bu miktar yaz aylarında vücudumuz daha fazla su kaybettiği için 3 litreye kadar yükselmektedir.

Uzman Diyetisyen Özger, ‘sıvı alımı, su tüketimine ek olarak diğer içecekler (çorbalar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, şekersiz kompostolar, şekersiz limonata gibi) ve su oranı yüksek besinlerin tüketimi ile birlikte desteklenmelidir’ diyerek yaz aylarında bol bol sıvı tüketmemiz gerektğinin altını çiziyor.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir