Ana Sayfa / YAŞAM / Harput’ta 2700 yıllık tarihi rölfey bulundu

Harput’ta 2700 yıllık tarihi rölfey bulundu

Kazı çalışmaları yapan işçilerin taşın üzerindeki resim ve sembolleri farketmeleri üzerine  Müze Müdürlüğüne haber verilerek taşın tarihi bir eser olduğu öğrenildi.
Jandarma ile taşın bulunduğu alan güvenliğe alınaak Müze Müdürlüğü ekipleri ile Fırat Üniversitesi’nden öğretim görevlileri incelemelerde bulundu.

Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Arslantaş, çıkarılan tarihi eserin, yöre açısından büyük değere sahip olduğunu açıklayarak, “Çevremize baktığımız zaman tarihi eserlerin bolca olduğu bir alan olduğu için buranın korumaya alınması, çıkan eserlerin müze tarafından korumaya alınması amacıyla burada şu anda bir çalışma yapılıyor. Çıkan eser, müzeye götürüldükten sonra orada restoratörler çalışacak, ondan sonra üzerinde bilimsel çalışmalar yapılacak” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Yüksel Arslanta, “Yöre tarihine ciddi katkılar sunacağını düşünüyoruz. Şu anda bu eser hakkında konuşmak için biraz erken. Çevredeki diğer izlere de bakalım. Ama eski çağlara ait olduğu kesin. Bu eserin bulunması tamamen tesadüf. Orman aracının çalışması esnasında bulunmuş bir şey. Tabi kenarında mezar sandukası kırıkları falan da çıktı. Burası Harput’un eski yerleşim yeri olarak kullanıldığı için, buranın tamamının da belki ciddi anlamda araştırılıp, ileride sit alanı olarak koruma altına alınması icap edecektir. Ama ilk olarak çıkan bu eserin buradan müzeye götürülmesi ve koruma altına alınması ve araştırmacıların üzerinde yeterince çalışması gerekiyor” dedi.

Ayakları ile bastılar
Bununla beraber tarihi eseri bulunduğu yerden çıkarma çalışmaları sırasında bir görevli, 2 bin 700 yıllık olduğu tahmin edilen rölyefin üstüne bastı. Bir kenarının da kırıldığı görülen rölyef, uzman ekipler tarafından itinalı bir çalışma ile Müze Müdürlüğü’ne taşındı. Yapılacak incelemelerin ardından rölyefin tam olarak hangi döneme ait olduğu ve rölyef üzerindeki figürlerin ne manaya geldiği çözülmeye çalışılacak.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir