Ana Sayfa / GÜNDEM / Hırvatistan Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor

Hırvatistan Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor

Düzenlediği ortak basın toplantısında Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic, “Hırvatistan, katılım müzakereleri konusunda edindiği tecrübelerle Türkiye’nin entegrasyon sürecini hızlandırmasına katkı sağlayabilir.” açıklamasını yaptı.

Kitarovic, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile cumhurbaşkanlığında bir araya gelerek AB ve ekonomik ilişkiler hakında bilgi alış-verişinde bulundu. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Kitarovic, Erdoğan’ın yanında geniş bir iş adamı heyetiyle Zagreb’e gelmesinden oldukça memnuniyet duyduğunu söyleyerek, bu hamlenin Türkiye’nin Hırvatistan’a ilgisinin önemli bir belirtisi olduğunu vurguladı.

Hırvatistan’ın AB üyeliği yolunda Türkiye’yinin yanında olduğunu söyleyen Kitarovic, “Ayrıca NATO üyeleri olarak da iyi bir işbirliğimiz var. Her iki ülke de Güneydoğu Avrupa’daki diğer ülkelerin NATO ve AB üyeliğini destekliyor.” açıklamasını yaptı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kitarovic, Hırvatistan’ın AB üyeliği konusunda özellikle siyasi anlamda Türkiye’ye yardım edebileceğini belirterek, “Türkiye’ye vizelerin kaldırılması konusunda, ki bunun kısa bir süre içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum, destek olabiliriz. Hırvatistan vatandaşları için de Türkiye vizelerinin kaldırılacağını temenni ediyorum. Hırvatistan katılım müzakereleri konusunda edindiği tecrübelerle Türkiye’nin de entegrasyon sürecini hızlandırmasına katkı sağlayabilir.” dedi.

Turizm alanında işbirliğine de vurgu yapan Kitarovic, THY’nin mayıs ayından itibaren uçuşlarına başlayacağı İstanbul-Dubrovnik havayolu seferlerinin de bu konuda önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

İlginizi Çekebilir

ÇORLU’DAN KALKIŞ YAPAN EĞİTİM UÇAĞI DÜŞTÜ

Tekirdağ’da yer alan Çorlu İlçesi’nden eğitim amacı ile kalkış yapan ve havalanan Tarkim uçuş okuluna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir