Ana Sayfa / YAŞAM / HSYK Bölünmeye doğru ilerliyor

HSYK Bölünmeye doğru ilerliyor

Yeni anayasa çalışmaları devam ederken hükümet ve muhalefet partilerinin ılımlı yaklaştıkları HSYK’nın ikiye ayrılması süreci netlik kazanmaya başlıyor. Hakimler ve Savcılar kurul olarak iki ayrı grupta toplanacak ve yürütülen görevler de bu şekilde paylaştırılacak. Detaylar şu şekilde;

Uzun süredir devam eden yeni anayasaya yönelik uğraşlar artık gün geçtikçe netlik kazanıyor. Son süreçte gerçekleşen Olağanüstü Hal kapsamında yapılan çalışmaların da hızlanması ile beraber yeni anayasaya dair çalışmalarda ilerletilmeye başladı. Yeni anayasaya dair yürütülen projeler içinde AKP, CHP ve MHP’nin ılımlı yaklaştığı düzenlemeye dayanarak, HSYK ‘Hakimler Kurulu’ ve ‘Savcılar Kurulu’ olarak iki ayrı gruba ayrılacak. Yüce Divan yetkisi ise Anayasa Mahkemesi’nden alınarak Yargıtay’a geçmesi sürecine CHP pek de ılımlı yaklaşmıyor.

Yakın zamanda paylaşılan bir habere göre, Komisyon dün gerçekleştirilen toplantısında yargıya yönelik 23 maddeyi eline almıştı. Bugün gündeme gelen toplantı esnasında ise HSYK (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu), Yargıtay’a ve Danıştay’a dair düzenlemeler göz önüne alınıyor olacak. Üç parti aynı anda  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun ‘Hakimler Kurulu’, ‘Savcılar Kurulu’ adı altında iki kısıma ayrılmasına sıcak bakıyor.

Toplantı esnasında geçtiğimiz gün henüz üzerinde ortak görüş gerçekleşmeyen  ‘Yüce Divan’ maddesi de göz önüne alınacak ve değerlendirilecek. Mevcut anayasa içinde bağımsız bir madde altında düzenlenmediği dikkat çeken Yüce Divan’ın ayrı başlık altında yeniden anayasaya girebileceği dikkatleri çekiyor.  Buna rağmen, Yüce Divan yetkisinin Anayasa Mahkemesi’nden alınarak Yargıtay’a teslim edilebileceğine ilişkin bir öneri de gündeme geliyor. Fakat, CHP bu tarz bir öneriye sıcak yaklaşmıyor.

Cuma günü akşam saatlerine dek toplantılarını boşluksuz bir şekilde sürdürecek komisyonda, ortak görüş sağlanabilecek ve ortak görüşe dayanmayan maddeler bir bir belirlendikten sonra her parti bu süreci parti başkanlarına danışacak.

İlginizi Çekebilir

O Bölgelerdeki Fırtınalı Hava Balık Fiyatlarını Yine Tavan Yaptırdı

Kış aylarının vazgeçilmezi olan balık bütün vatandaşlarımız tarafından haftada en az 1 kere de olsa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir