Ana Sayfa / EKONOMİ / İflas Ertelemeye OHAL Engeli
İflas Ertelemeye OHAL Engeli

İflas Ertelemeye OHAL Engeli

Resmi Hükümet, Resmi Gazete’de paylaşılan yeni kararname ile son dönemde hızla artan iflas erteleme isteklerinin de olağanüstü hal boyunca yasaklanmasına karar verdi.
Olağanüstü hal çerçevesinde dün Resmi Gazete’de ilan edilen kanun hükmündeki kararnameden (KHK), ekonomi dünyasını çok yakından ilgilendiren bir karar gündeme geldi.
Bir gazetenin haberine göre, kararnameyle, iflas ertelemeye yönelik firmaların talepleri OHAL dönemi boyunca engellendi. Bu yönde verilen taleplerin de mahkemece reddedilmesi kararı alındı, denildi.
Hali hazırda; İcra İflas Yasası’nın 179. maddesi, iflas ertelemelerinin temelini oluşturmakta. Bu maddeye istinaden sermaye şirketleri ile kooperatiflerin borçlarının aktifinden çok olduğu beyan edilerek, bu mahkemece onanırsa bu yapılar adına iflas kararı alınabiliyor. Fakat yine bu kişiler, şirket veya kooperatifin mali durumunun iyi hale getirilmesinin mümkün olduğuna dair bir iyileştirme projesini mahkemeye vererek iflasın ertelenmesini talep edebiliyorlar.
Mahkeme projeyi ciddi ve inandırıcı olarak dikkate alırsa iflasın ertelenmesi kararı verilmekte. İflas erteleme sunulduğunda, borçluyla ilgili hiçbir takip gerçekleştirilemiyor. Hatta daha evvel başlamış takipler sona eriyor. Bu da şirketlere, 2 yıllık bir zaman payı ekleyerek firmalarını kurtarabilmeleri konusunda yardımcı oluyor.
3 BİNDEN DAHA FAZLA DAVA
Resmi datalar da aynı şekilde, iflas ertelemedeki fazlalığı gözler önüne seriyor. Buna istinaden  2015 senesine iki bin 564 adet iflas davası devredildi sene içinde de 571 yeni dava gündeme geldi.
2015’de 258 dava sona ererken 48 dava işlemden kaldırıldı. Bu halde 2016 yılına total olaraka 2 bin 831 dava devredildi ve 2016 yılında açılanlarla birlikte bu sayı 3 binin üzerine çıktı. İflas davaları bilhassa üç büyük şehirde yoğunlaşıyor. Buna dayanarak 2016 senesinde İstanbul’da 1150, İzmir’de 313 ve Ankara’da 314 iflas davası devredildi. İflas davalarındaki artışın 2016 yılında da sürdüğü dikkatleri çekiyor

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir