Ana Sayfa / GÜNDEM / İncirlik’te Alman Tornadolar için 34 milyon euro harcanıyor

İncirlik’te Alman Tornadolar için 34 milyon euro harcanıyor

Suriye’de etkin terör estiren IŞİD’e karşı daha verimli ve sonuç alıcı mücadele için Türkiye’nin, ABD ve Almanya’nın başta yer aldığı uluslararası koalisyonla yürüttüğü görüşmelerin olumlu sonuçları teker teker geliyor. Almanya’nın, Adana’daki İncirlik Hava Üssü içinde, takviye edeceği askerleri için bir üs inşa edilmesi talebi Ankara’da olumlu olarak onaylandı.

Kaynaklardan alınan bilgiye göre, Almanya’nın 34 milyon Euro bütçe ayırdığı üssün detayları ortaya çıktı;

*400 askerin barınabileceği yatakhane ve bir karargâh binası ile sosyal tesisten oluşacak.

*Ayrı bir üs değil, İncirlik içinde ayrı bir bölüm olacak. İnşasına 6 ay içinde başlanacak. Tornado jetleri ve yakıt ikmal uçakları için 10 milyon Euro’ya bir pist de inşa edilecek.

*Yetkililer, kurulacak karargâh ve tesislerin Almanya’nın burada kalıcı olarak üslenmesi anlamına gelmeyeceğini, Alman askerleri ayrıldıktan sonra buranın geleceğine Türkiye’nin karar vereceğini, isterse bu binaları yıkabileceğini, isterse kendisinin kullanabileceğini vurguluyor.

SAKARYA DEVREDE
IŞİD terör örgütü tehdidine karşı, ABD’nin mayıs ayında Türkiye’ye göndermeyi taahhüt ettiği 90 km menzilli HIMARS füze sisteminden önce TSK, T-122 Sakarya Topçu Roketi bataryalarıyla sınır hattını güçlendirerek korumaya başladı. 40 roketi aynı anda taşıyabilen ve 2 sanıyede bir roket fırlatabilen Sakarya çok namlulu roketatar sistemi, 40 km’den 100 km menzile kadar ulaşabiliyor ve 122 mm’lik roketler fırlatıyor.

YENİ İHA’LAR
Türkiye, Rusya’yla yaşanan gerilim nedeniyle Suriye sınırı içinde İHA’lar ve uçaklarını uçurmak istemiyor. ABD’nin bölgede konuşlu 15 adet silahlı insansız hava aracını daha verimli ve sonuç alıcı olarak kullanması bekleniyor. Rusya geriliminden önce Türkiye 6 kez Suriye hava sahasına girmiş, bunların 2’sinde IŞİD hedefleri vurulmuştu.

Türk F-16’ları, 100 km menzilli Arrow füzeleriyle isterse hava sahasını ihlal etmeden de Suriye sınırları içerisindeki IŞİD hedeflerini vurabilme yeteneğine sahip.

İlginizi Çekebilir

İzmir’de Güvenlik Güçlerimiz Öğretmenlere Terör Operasyonu Düzenledi

Bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen geniş kapsamlı operasyonları boykot etme amaçlı olarak derslere girmeyen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir