Ana Sayfa / YAŞAM / İsrail ile Yapılacak Olan Anlaşma TBMM’de

İsrail ile Yapılacak Olan Anlaşma TBMM’de

Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı ardından ilişkilerimizin bozulduğu İsrail ile normalleşme çalışmaları sürerken uzlaşma için hazırlanan anlaşma belgesi TBMM’ye taşındı.

 

Filistin’e besin ve sağlık ekipmanları yardımı sağlamak üzere Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisine gerçekleştirilen saldırıda öldürülen aktivistler ve gerçekleştirilen saldırı için İsrail’den özür talep edilmişti. Uzun süredir diplomatik ilişkilerimizin bozulduğu sürecin ardından ise son günlerde gündeme İsrail ile uzlaşma süreci gelmişti. Ülkeden talep edilen üç maddenin İsrail devlet erkanı tarafından onaylanmasının ardından anlaşma metni TBMM’ye sevk edildi.

 

İsrail ile yapılacak olan anlaşma, hükümet tarafından Meclis Başkanlığına sevk edildi. 2 millet arasındaki uzlaşmayı sağlayacak anlaşma kapsamında İsrail, 25 gün içinde Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat verecek.

Mavi Marmara olayına dair Türkiye-İsrail arasında gerçekleşen Tazminata dair Usul Anlaşması Meclis’e sevk edildi. Anlaşma kapsamında Mavi Marmara’da ölen bireylerin yakınlarına, 25 gün içinde 20 milyon dolar ödeme gerçekleştirileceği ve İsrail’in Türkiye’de yapılmış veya gerçekleşecek her türlü hukuki yada cezai isteğe dair her türlü sorumluluktan tamamı ile muaf tutulmalarının ayarlanacağı ve eğer hukuki talepler istenirse İsrail vatandaşlarının tüm kayıp, masraf,  hasar veya harcamalarının Türk Hükumeti tarafından temin edileceği maddeleri gündeme geliyor.

MAVİ MARMARA SÜRECİNDE HUKUKİ SÜREÇ  İLERLEMEYİ SÜRDÜRÜRSE, TÜRKİYE HARCAMALARI GİDERECEK
Dışişleri Bakanlığı bünyesinde derlenen 6 maddelik Türkiye-İsrail arasıi Tazminata dair Usul Anlaşması Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla Meclis Başkanlığına beyan edildi. Anlaşma kapsamında 31 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşen konvoy (Mavi Marmara) hadisesi esnasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak Türk Hükumeti tarafından oluşturulacak olan bir hesaba  20 milyon Amerikan Doları ödeme gerçekleştirileceği ve anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihini izleyen 25 işgünü içinde paranın hesaba tanzim edileceği,  tazminatın ailelere verilişinin Türk hükumetinin yetkisinde olduğu beyan ediliyor. Anlaşma kapsamında İsrail’in konvoy hadisesiyle alakalı olmak üzere Türkiye’de yapılmış veya gerçekleşecek her türlü hukuki yada cezai talebe dair her türlü sorumluluktan tamamı ile muaf tutulmalarının uygulanacağı, eğer hukuki talepler sürerse İsrail vatandaşlarının tüm gider, masraf,  hasar veya ödemelerinin Türk hükümeti bünyesinde karşılanacağı beyan ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir