Ana Sayfa / YAŞAM / İsrail’den NATO’ya daimi temsilcilik

İsrail’den NATO’ya daimi temsilcilik

Tüm NATO üyelerinin onay vermesi durumunda İsrail’in NATO’nun karargahının bulunduğu Brüksel’de daimi bir temsilcilik açabileceğine olumlu yanıt veren NATO’nun cevabından sonra İsrail basını durumu Türkiye ve İsrail arasındaki buzların erimesi şeklinde yorumladı.

NATO’yabağlı olan Akdeniz Diyaloğu Forumu’nun resmi bir üyesi olan İsrail’in NATO’ya üye olamaması fakat böyle bir olumlu yanıt alması ile Türkiye ile yeni bir yakınlaşmanın başlayacağı iddia ediliyor. Türkiye’nin ise İsrail’in bu durumu için ne cevap vereceği bilinmiyor. İsrail, Brüksel Büyükelçisini aynı şekilde NATO daimi temsilciliğinde görevlendirecek. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, Brüksel’de açacakları daimi temsilcili ile, kendilerinin NATO ülkeleriyle daha fazla yakınlaşacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, konuyla ilgili yaptığı söylemde, “NATO’nun güney ortakları var. Bunların içinde İsrail, Ürdün, Katar, Bahreyn var. Dolayısıyla bu ortakların NATO nezdinde ofis açma konusu gündeme geldi. Genel Sekreter ile son ziyareti kapsamında bunu değerlendirdik. ‘Tüm ülkelere eşit muamele yapılacaksa sıcak bakabiliriz’ dedik.” şeklinde açıklama yaptı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yeni gelişme konusunda “İsrail’in güvenliği için çok önemli adım” dedi. Kudüs’te Haaretz gazetesine konuşan yetkili, NATO’nun aldığı bu kararın, Türkiye’nin vetosunu kaldırmasının ardından alındığı belirtildi.

Adı açıklanmayan İsrailli üst düzey bir kaynak, bu durumun, Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için gösterdiği işaret olduğunu iddia etti.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir