Ana Sayfa / EKONOMİ / İSTANBUL’DA TAKSİLERE ZAM GELDİ

İSTANBUL’DA TAKSİLERE ZAM GELDİ

İstanbul’lu taksicilerin uzun zamandır talep ettikleri taksi ücreti zammı sonunda gerçekleşti. Taksi açılış ücreti ve birim kilometre ücretine zam yapıldı. Taksiciler bu durum karşısında sevinirken, zamın gerçekleşmesinden halk pek memnun kalmadı.

Ulaşım konuları ile sık sık gündemde yer alan İstanbul’un en çok kullanılan ulaşım araçları arasında yer alan taksilerin ücretlerine zam yapıldı. Yüzde 7.8 oranında artışın gözlemlendiği zamların ardından taksicilerin yüzü güldü.

Eski ücreti 3.20 olan taksi açılış ücreti zammın ardından 3.45’e yükseldi. Kilometre için birim ücret ise %5 oranında zamlanırken 2TL olan Kilo metre başına ücret, 2.10TL’ye yükseldi. 2 yıl boyunca ilk defa zam uygulanan İstanbul taksileri için tüketiciler tepkili çıkışlarda bulundu. Petrol fiyatlarının en düşük çizgiye dayandığını açıklayan halk indirim yapılması gerekirken zam yapılmış olmasından yakınıyor.

Taksiciler ise İBB’den %15 zam talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini açıkladılar.

Zam talep eden taksicilerin istediği oranın gerçekleşmemesi ise Ulaşım yetkilileri tarafından eleştirildi. İBB’nin %15 zam oranını kabul etmeyip yalnızca %5 oranında zam uygulamış olmasının doğru olmadığını beyan eden yetkililer, enflasyon oranının dikkate alınmadığını savundu.

Petrol fiyatlarının tabanı gördüğü son günlerde uygulanan bu zammın gerçek nedeninin ise Trafik Sigortasından kaynaklanan maliyetlerin manipüle edilmesi adına olduğu beyan edildi. Tüketicilerin kendi araçları yerine metronun sonrasında taksiye ağırlık verdiğini beyan eden Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bu artışların aslında negatif etkisinin daha çok olacağını beyan etti. Talepte gerçekleşecek olan azalma ile zammın etkisiz kalacağını açıklayan Ağaoğlu ulaşım araçlarına yönelik teşviğin son süreçlerde daha da arttırılması gerektiğine vurgu yaptı.

İlginizi Çekebilir

Özel Bankalardan Emeklilerimize Promosyon Sürprizi

Emeklilerimizin almak için geçtiğimiz yılın Ocak ayından beri beklediği banka promosyonu konusunda özel bankalarımızın promosyon …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir