Ana Sayfa / YAŞAM / İstanbul’daki Suriyeliler Alım Gücünü Arttırdı
İstanbul'daki Suriyeliler Alım Gücünü Arttırdı

İstanbul’daki Suriyeliler Alım Gücünü Arttırdı

Türkiye’de son yıllarda sıkça gündeme gelen ve tartışmalı bir konu haline gelen Suriyeli mültecilerin İstanbul’daki yerleşik hayatta oldukça etkili rol oynadığı dikkat çekmeye başladı. Konut alımlarını tetikleyen ve iş yeri sayılarını arttıran Suriyeliler için bu yıl yapılan sayım sonrası belirlenen oranlar ise dikkat çekti.
Avrupa Yakası’nda yaşamakta olanlar için 6 ayda yabancı ailelerin miktarı 24 bin 854’ü geçti. Pastanın en büyük payında ise tamamlanan senenin aynı sezonuna göre başvuruları % 727 artan Suriyeliler yer aldı.
İstanbul’un Avrupa Yakası’nda ilk 6 ay içinde 72 bin 233 yeni evin girişi ‘ilk defa’ açıldı. 4.2 milyon aboneye hizmet sunan CLK Boğaziçi Elektrik bünyesinde üç ayda bir ilan edilen Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na dayanarak, İstanbul Avrupa Yakası’nda geçen senenin aynı dönemine göre sıfır konuta taşınan aile sayısında % 41’lik artış dikkat çekerken, her gün 395 aile yeni konutlarda oturmaya başladı.
ORANLAR DUDAK UÇUKLATTI!
Bu sene içinde ikincisi ilan edilen Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na İstanbul’daki yabancı abone aileler içinde ülkelerindeki iç savaştan kurtulmak adına Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin aldığı pay göze batıyor. 2015 içinde ise ilk 6 ayında İstanbul’un Avrupa Yakası’nda 860 Suriyeli birey aile elektrik aboneliği adına başvuruda bulunurken bu sayı 2016’ın aynı sezonunda % 727 artış göstererek 7 bin 117’ye erişmiş oldu. Oturumcu ve işletmeci olarak dikkate alındığında Avrupa Yakası’ndaki Suriyeli aile miktarı ise 10 bin 367’ye erişmiş oldu.
İŞYERİ SAYILARINDA ARTIŞ!
Bir gazetede yayımlanan Suriyeliler ile alakalı bir habere göre, konutta oturum bünyesinde 2015’in Ocak ayında 76 olarak belirlenmiş olan aylık başvuru miktarı artık binlerle ifade ediliyor. Yalnızca haziran ayında bin 736 Suriyeli aile konut aboneliği adına başvuru verirken, 163 Suriyeli de işyerlerine elektrik aboneliği istetti. İşyeri abonelikleri açısından da yine önceki ocak ayında 5 olan abonelik sayısı mayısta 196’ya erişmiş oldu. Rakamların devamlı artış göstermesi ve Suriyelilerin İstanbul’daki ticari hayata da uyum kurabildiğini ve iş hayatını sürdürebildiğinin önemli bir ibaresidir.
25 BİN SINIRINA ULAŞILDI!
CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü’nün sağlamış olduğu bilgiye dayanarak , İstanbul Avrupa Yakası’nda 6 ay içinde yabancı ailelerin sayısı 24 bin 854’e erişti. Gümüşlü, “Nisan-Haziran dönemleri arasında yabancı ailelerin yerleşim sayısı 6 bin 243 arttı. Buradan bakıldığına ikinci 3 aylık dönemde İstanbul’un Avrupa Yakası’nda her gün ortalama 68 yabancı yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı” şeklinde beyanlarda bulundu.

İlginizi Çekebilir

Yetkililerimizden Engellilerimizin Yüzlerini Güldürecek Açıklamalar

Engelli bireylerimizin toplumda çok büyük bir öneme sahip olduğu ve onların da sosyal yaşama tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir