Ana Sayfa / YAŞAM / Kampüslerde sigara satışı yasaklandı

Kampüslerde sigara satışı yasaklandı

 

Bu düzenlemeleri koruyucu sağlık hizmeti içerisinde yaptıklarını belirten B kan Müezzinoğlu, “Sigara, içmeyeni de pasif içici yapıyor. Önümüzdeki dönemde parklarda, özellikle çocuk parklarında tamamen yasaklıyoruz. Normal parklarda parkın dörtte birlik alanını belediyeler belirleyecek, oralarda sigara içilebilecek. Açık alanlarda % 25 ila 50 arasındaki bir alanı sigara içilebilen bir alan olarak ayıracağız.” diyerek yapılan düzenlemeri savundu.

Açık alanda bir restoranda sigara içmeyenlerin de pasif içici durumunda olduğunu, sigara içmeyen vatandaşların açık alandan tam olarak faydalanamadığını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, açık alanların sadece % 25 ila 50 arasında olan kısımda sigara içilebileceğini, en az % 50’lik alanda içilmeyeceğini, bunun % 75’e çıkarılabileceğini akratarak düzenlemenin genişletileceği bilgisini verdi.

AVM ve hastanelerin giriş kapılarının önünden belli bir mesafe sonrasında sigara içilebileceğini belirten Müezzinoğlu, cami avluları gibi ortak alanlarda da benzer uygulamaların ve yasakların yapılacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, “Üniversite kampüslerinde sigara satışını kaldırıyoruz. Kampüste sigara satışı olmayacak.” dedi. Sigara paketlerinde kara paket uygulamasına ilişkin de Müezzinoğlu, “Avustralya’da olan uygulamayı, Dünya Sağlık Örgütü tavsiye ediyor ama istatistiksel verilere göre, bu anlamda henüz daha faydasını sahiplenecek bir veri elimizde yok. Bir de uluslararası ticaret hukukunda davalık olunuyor. Çünkü, markayı yok hükmüne taşıyorsunuz. O nedenle, Bakanlar Kurulundaki değerlendirmemizle, dünyada Avustralya’dan başka uygulayan ülke olmadığı için de gündemimizden çıkarttık.” dedi ve ekledi “Rakamlara bakıldığında tütün etkenli kanser teşhisi 2014’te 33 binden 30 bine inmiş, akciğer kanserlerindeki rakam 22 binden 19 bine inmiş.”

İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin Suriye Sınırına Terör Örgütü DAEŞ Hain Bir Saldırı Düzenledi

 Türkiye’nin Suriye sınırında ki bir bölge de terör örgütü DAEŞ’in haince bir saldırı düzenlediği aktarıldı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir