Ana Sayfa / SAĞLIK / Kanserin Son Tedavisi Kedi Kakası
Kanserin Son Tedavisi Kedi Kakası

Kanserin Son Tedavisi Kedi Kakası

Kanser tedavisinde elde edilen en son bulgular Kedi Kakası’nın kanser tedavisi için kullanışlı olduğu yönünde. Bilim adamlarının açıklamaları ise oldukça kritik ve dikkat çekici.

Çağımızın en korkulan ve son yıllarda oldukça çeşitlenerek yaygınlaşan sorunlarından kanserin tedavisine yönelik araştırmalar ve çalışmalar sürerken son 5 yılda çok önemli aşamalar bilimsel olarak kaydedilmiş durumda. Kanser tedavisinde kullanılan yeni yöntemler için bu çalışmalar sürerken son günlerde gündeme gelen enteresan bir yenilik ise görenleri ve duyanları şaşkınlığa uğrattı. Kedi kakası ile kanser tedavisinin ilerletilebileceğini bulan bilim adamlarının açıklamaları ise bir hayli dikkat çekici.
Sputnik’den yayınlanan yeni haberine göre ABD’deki Dartmouth Üniversitesi Geisel Tıp Bölümü’ndeki bilim adamları, kedi dışkısındaki tehlikeli bir parazitin kanser tedavisinde kullanılabileceğini buldu.
Sadece kedi kakasında yer alan toxoplasma gondii adlı bir parazit, toksoplazmos ve şizofreni gibi hastalıklara sebep oluyor. Fakat ABD’li araştırmacıların yaptığı ve PLOS Genetics dergisinde paylaşılan son deneyse, bu sağlıksız parazitin yumurtalık kanseri tedavisinde güçlü bir etkiye sahip olabileceği beyan ediliyor. Yani şizofreni hastalığına sebep olan bir parazit kanserimize çare olmak için karşımıza geliyor. Araştırmacılardan gelen bilgiler ise kısaca; parazitin verdiği proteinlerin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri ortadan kaldırmasını kolaylaştırdığı şeklinde karşımıza çıkıyor.
Daily Mail’e bilgileri aktaran araştırma ekibinde yer alan Prof. David Bzik, parazitteki proteinlerin kullanımının bağışıklık sistemini kontrol eden kritik mekanizmaları canlandırarak hareketlendirebileceğini söyledi. Diğer taraftan bu parazit kullanılarak ortaya çıkarılan bir aşının da fareler üzerinde denendiğinde sadece yumurtalık kanseri değil göğüs, böbrek, akciğer ve karaciğer kanserli hücrelere de etki ettiği de göze çarpan kritik durumlar arasında.
Özetle bu gelişmeler bilhassa tedavisi bir türlü elde edilemeyen kansere kedi kakasının iyi gelebileceği ile ilgili olarak somut deneyler otaya çıkıyor.
Bunun yanı sıra kedi kakasındaki keramet sadece tıp ile ilgili olarak da gündeme gelmiyor.
Luwak adı ile bilinen bir kahve (yakın zamanda evrenin en pahalı kahvesi olarak gündeme getirilmişti) kedi kakasından imal edilmekteydi.
Her yıl sadece 300 kg olarak ortaya çıkarılabilen kahve, Misk cinsi kedisinin Luwak kahvesinin tohumlarını henüz yetişmemişken yutması ve sonrasında ise bu çekirdekleri çiğneyemediğinden direk yutmak zorunda kalmasıyla ortaya çıkarılıyor. Bu halde ise hayvanın sindirim sistemindeki enzimlerin bir araya gelmesiyle dışa çıkarılan dışkıdan dünyanın en pahalı kahvesi yaratılıyor. Yani iğrenerek kokladığımız dışkının 500 gramı ülkemizde 350 TL’ye piyasaya sunuluyor.

İlginizi Çekebilir

Uzman Doktorlardan Çocuk Hastalıkları Hakkında Detaylı Açıklamalar

Çocuk hastalıkları konusunda çok daha dikkatli olmamız gerektiği yönünde uzman doktorlarımız sürekli olarak açıklamalarda bulunmaktayken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir