Ana Sayfa / MAGAZİN / Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir İngiltere’den Türkiye’ye iade edildi

Kıbrıslı iş adamı Asil Nadir İngiltere’den Türkiye’ye iade edildi

İngiltere’den bu gece Türkiye’ye geri iade edilen Kıbrıslı işadamı Soylu Nadir, Atatük Hava Meydanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin sonrasında, polis ekibi beraberinde havalimanından ayrıldı. Asil Nadir’in Silivri Hapishane’ne götürüleceği duyuruldu.

ASİL NADİR KİMDİR?
75 yaşlarındaki Kıbrıslı işadamı Soylu Nadir’in adı 80’li senelerin bitiminde duyuldu. 1988’de Günaydın gazetesini satın alarak basın işine girdi. Sonrasında da Güneş ve Tan Gazeteleri ile Nokta mecmuasını satın aldı. Soylu Nadir, tekrardan bu senelerde KKTC’de de bir takim basın organlarına sahip oldu .

Ancak 1990 yılı bitiminde, populer işadamı, paravan şirketler kurarak İngiltere’nin en büyük şirketlerinden Polly Peck’in paylarını suni biçimde yükseltmek ve milyonlarca Sterlin’i zimmetine geçirmekle suçlandı. Soylu Nadir, ile ilgili çıkarılan tutuklama kararıyla 17 Aralık 1990 tarihinde gözaltına alındı. 1993 seneye kadar İngiltere’de hapis yattı. 1993’te 3,5 milyon Sterlin kefaletle özgür bırakıldı ve özel uçağıyla KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURIYETI’ye kaçtı. 2010 senesinde ise bizzat talebi ile tekrar yargılanmak üzere İngiltere’ye döndü. Ancak 2012 senesinde tamamlanan yargılama sonucu olarak 29 milyon Sterlin’i zimmetine geçirmekten dolayı suçlu bulundu ve 10 yıl hapse mahkûm oldu .

2013 senesinde, İngiltere’deki savcılık, cezasının 5 senelik kısmını çeken Soylu Nadir’in, mağdur bıraktığı yatırımcılara 5 milyon Sterlin ödemesi halinde cezasının geriye kalanını Türkiye’de çekmesini kararlaştırdı.

ASİL NADİR, SİLİVRİ CEZAEVİ’NDE

UZUN süredir rehin yer aldığı İngiltere’den bu gece Türkiye’ye geri iade edilen Kıbrıslı işadamı Soylu Nadir, Silivri Hapishane’ne konuldu.
Türk Hava Yolları’na ilişkin uçak saat 22.15’te Londra’dan İstanbul’a geldi. Uçaktan elinde büyük bir valizle inen Soylu Nadir, polis beraberinde aprondan Atatük Hava Meydanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada tahmini 1 ,5 saat kadar süren işlemlerinin sonrasında, polis ekibi beraberinde havalimanından ayrılan Soylu Nadir saat 00.45 sıralarında Silivri Hapishane’ne getirildi.

İlginizi Çekebilir

Başarılı Oyuncu Arka Sokaklar Oyuncu Kadrosuna Dahil Edildi

Göz dolduran oyunculuklarıyla milyonlarca kişiyi kendine hayran bırakan ve sinema ve televizyon anlamında başarılı işlere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir