Ana Sayfa / EKONOMİ / Kıdem Tazminatı Değişikliği Çalışanı Güldürmedi
Kıdem Tazminatı Değişikliği Çalışanı Güldürmedi

Kıdem Tazminatı Değişikliği Çalışanı Güldürmedi

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan anket araştırma sonuçlarına göre çalışanların yeni düzenlenen kıdem tazminatı sistemini doğru bulmadığı ortaya çıktı. İşçi ve şveren sorulan sorular karşısında alınan cevaplar memnuniyetsizliği ortaya koydu.

Çalışma Bakanlığı tarafından yeni getirilen kıdem tazminatı düzenlemesi işçi ve işveren eksimi memnun etmedi. Yapılan anket çalışmaları tüm yurtta yani 81 ilde yapıldı. Ankete katılan 1600 işçi ve 1000 işveren ile görüşme gerçekleştiren bakanlık yetkilileri, işveren kesmin yüzde 77.6’sının, işçinin ise yüzde 54.1’inin kıdem tazminatı sisteminden memnun kalmadığı sonucuna ulaştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tarafındn işveren ve işçinin katılımı ile yapılan anket sonuçlarına iki tarafında bu konuda memnuniyetsizliğini ortaya koydu. Ayrıca anket sonuölarına göre çoğu işçi kıdem tazminatı için belirli inisiyatiflerin olması gerektiğini dile getiriyor. Yüz yüze yapılan ve 81 ilde gerçekleştirilen görüşmelerde, iki tarafa da bu yeni sistemden memnun kalıp kalmadıkları sorulmuştu. İşçilerin yüzde 54.1’i, işverenlerin ise yüzde 77.6’sı “Memnun değilim” yanıtını verdi. Bakanlık görevlilerinin verdiği bilgiye göre, anketten çıkan diğer sonuçlar da şöyle oldu:

Ayrıca ankete katılan işçilerin yüzde 76!lık kısmı kıdem tazminatlarını aylık olarak takip etmek istiyorlar. Belirlenen hesapta her ay yatan miktarı görmek isterken, işverenlerin 81.2’si ise yeni siteme göre uygulanması gereken aylık veya yıllık kıdem tazminatına denk gelen birikimi yapamadıklarını dile getirdi. Yüzde 54’ü ise aylık ödemenin daha kolay olacağını ve aylık kıdem tazminatı primi ödeyebileceğini açıkladı.

* Ankete katılan işçilerin yüzde 70.6’sı, işverenlerin ise yüzde 62.8’i kıdem tazminatında yeni bir düzenleme istediğini belirtti.
* İşçilerin yüzde 66.5’i kendi işten ayrıldığında, yüzde 35.7’si işveren tarafından işten çıkarıldığında kıdem tazminatını alamadığını belirtti.
* İşverenlerin yüzde 65.8’i son bir yılda kıdem tazminatı ödemesi yapmadığını belirtirken, yüzde 29.4’ü ise bir iki kişiye ödeme yapabildiğini ifade etti.

96’SI DAVA AÇMADI
* Ankete katılan ve işten ayrıldıktan sonra tazminatını eksik ya da hiç alamayanların yüzde 96.3’ü işverenine dava açmadığını belirtti.
* “Neden dava açmadınız” sorusuna da, “Şikayet etmek istemedim, istifa ettiğim için bir şey alamayacağımı düşündüm, işveren tüm haklarımı aldığıma dair istifa dilekçesi imzalattı, sigortasız çalıştım” yanıtları verildi.

5 YIL SONRA
* Ankete katılan işçiler, yatırım aracını kendi seçebilecekleri bir sisteme sıcak yaklaştığını belirtti. İşçilerin yüzde 38.2’si altın, yüzde 26’sı döviz, yüzde 11.4’ü menkul kıymet, yüzde 9’u fon, tahvil, bono cinsinden, yüzde 2.9’u Türk lirası vadeli hesabında tazminatlarını değerlendirmek istediği yanıtını verdi.

* İşçilerin yüzde 43.5’i hesaplarında biriken kıdem tazminatını 5 yıl sonra çekmeyi isteyeceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Sebze ve Meyve Fiyatlarındaki Artış İçin Alınan Önlemlerde Son Durum

Son zamanlarda çok ciddi oranda artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarının tabana indirgenebilmesi adına alınan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir